نجوم

هسته نجوم دانشگاه آزاد واحد قم

دور قطبی

عکسی که در زیر می بینید بر گرفته از سایت: www.foto.ir  می باشد و متعلق به آقای سینا رحمتی

دور قطبی بر فراز دماوند

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم شهریور ۱۳۸۶ساعت 9:49  توسط ونوس  | 

ماه در این ماه

از چهارشنبه 6 تیر تا شنبه 9 تیر ماه نور ماه پس از بدر مزاحم اصلی برای بررسی غیر ستاره ای های صور کژدم و کمان است و بهتر است زمان دیگری را برای مطالعات خود بر روی اجرام زیبا و فراوان غیر ستاره ای این برجهای آسمانی اختصاص دهید.

بامداد جمعه 15 تیر ماه در افق شرق جنوب شرق ، ماه در تربیع آخر به حدود ...

بامداد چهارشنبه 20 تیر ماه نیز هلال زیبای صبحگاهی جمادی الثانی همراه با خوشه باز ستاره ای پروین 45 M بعد از ساعت 4 صبح طلوع می کند ...

جدایی خوشه بازستاره ای 35 M در دو پیکر با هلال صبحگاهی جمادی الثانی در بامداد 22 تیر است.روزی که باید با کمان ابروی این ماه وداع نمایید (رجوع به بخش رویت هلال فصل نامه)

در اولین شامگاه ماه رجب کمان ابروی این ماه در پایین و سمت راست سیاره حلقه برگردن کیوان ...

 در شب بعد هلال افزاینده بالای ناهید جا خوش کرده است و ...

شنبه 30 تیر، ماه درتربیع اول پایین ستاره سماک اعزل در صورت فلکی ...

حتماً اواسط خرداد و مشاهده سیاره زیبای تیزپا عطارد را در پایین دو پیکر بخاطر داریدو حالا اگر قصد دارید سیاره تیر این غزال تیزپا و از سوی دیگر این سیاره کم رو که در فرصتهای کمتری به زمینیان رخ می نماید را مشاهده کنید  روزهای پایانی تیر ماه را انتخاب و قبل از روشنی هوا و طلوع خورشید را بدین منظور انتخاب نمایید.جدایی بسیار کم و شاخصی در بین سیارات و ماه در تیرماه مشاهده نمی گردد . مطالعه صور قابل مشاهده را به شما توصیه می کنیم. فراموش نکنید خورشید دو پیکر را  طی می کند  و صور زمستانی  همچون  شکارچی  با  غروب  آفتاب  غروب می کند.   

 

http://iranastronomers.orgمنبع:

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم تیر ۱۳۸۶ساعت 9:15  توسط ونوس  | 

رمز هسته سیاره تیر کشف شد، هسته مایع است

یک تخم مرغ خام کند تر از یک تخم مرغ آب پز میچرخد. با این استنباط دانشمندان کشف کردند که هسته سیاره تیر از آهن مذاب تشکیل شده است.

این کشفیات راز 30 ساله ی نزدیکترین سیاره به خورشید را بر ملا کرد اما راز دیگری را مطرح ساخت.دانشمندان با ارسال امواج رادیویی به سمت سیاره  تاب های چرخش سیاره تیر را اندازه گیری کردند. بعد از 5 سال و 21 رصد داشمندان متوجه شدند که یافته ها آنان در مورد هسته  دوبرابر بزرگتر از یک هسته جامد است.

نام سیاره تیر یا Mercury  از خدای بادپای رومی گرفته شده است و نزدیکترین سیاره به خورشید است. هر سال آن برابر است با 88 روز زمینی. قبلا تصور می شد که هسته ای جامد از جنس آهن و جبه ای از جنس سیلیکات دارد. اما 30 سال پیش فضا پیمای مارینر 10 در سفر اکتشافیش به سمت این سیاره ، میدان مغانطیس ضعیفی را پیرامون سیاره یافت (حدود 0.01 زمین) و میدان مغناطیسی ارتباط مستقیمی با هسته های مذاب دارد.

اما در نتایج جدید که توسط رصدهای رادیویی ناسا انجام شده است این فرضیه تایید شد و اما رمز دیگری را پیش روی دانشمندان قرار داد که امید است با کشفیات فضا پیمای ناسا در سال 2008 حل شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 11:19  توسط ونوس  | 

ماه گرفتگی

در اینجا جالب دیدم براتون لینکی بزارم که می تونید در اونجا عکسهای زیبایی از نجوم و به خصوص ماه گرفتگی را مشاهده کنید.

نجوم

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۶ساعت 12:38  توسط ونوس  | 

crescent mon 
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 11:30  توسط ونوس 

رویت هلال

 براي اينكه يك ماه قمري شروع شود بايد هلال ماه رويت شود، يعني با ديدن اولين ماه در آسمان يك ماه قمري آغاز خواهد گرديد.

 ماه تنها قمر زمين كه هر 5/29 شبانه روز يكبار به دور زمين مي چرخد و به دليل پيچيدگي مدارش، تعيين زمان رويت شدن اولين هلال آن كار چندان آساني نيست. شايد چنين به نظر آيد كه رويت هلال ماه قمري تنها مربوط به كشورهاي اسلامي است، اما جالب است بدانيم كه در تمام نقاط دنيا منجمان به دنبال رصد هلال ماههاي قمري با همان نامهاي محرم، صفر و مي باشند و ركوردهاي مختلفي را نيز به نام خود ثبت نموده اند. اين ركوردها مربوط به زمينه هاي مختلفي مانند سن ماه، جدايي زاويه اي ماه از خورشيد و غيره مي باشد. رصد هلال ماه با چشم و يا با ابزار صورت مي گيرد.

 ركوردي كه توسط چشم غيرمسلح در زمينه سن ماه ثبت شده است مربوط به راصدي به نام آقاي استيون ان شور مي باشد كه هلال ماه شوال 1409 قمري را با سن 14ساعت و58 دقيقه رويت نمودند و ركورد مربوط به رصد با چشم مسلح به نام آقاي سيد محسن قاضي ميرسعيد ثبت شده است. ايشان هلال ماه رجب المرجب 1423 هجري قمري را با سن 11ساعت و41 دقيقه رصد نمودند.

روش عملي رؤيت هلال ماه :

  • براي رصد هلال ماه بايد به چند نكته اشاره كرد:

اول اينكه مكان رصد بايد به دور از آلودگي هوا و گرد و غبار و دود شهرها بوده و همچنين از آلودگي نوري شهرها نيز دور باشد. بهترين مكان براي رصد هلال ماه ارتفاعات مي باشد زيرا در آنجا گرد و غبار اثر كمتري مي گذارد و هم به افق مسلط تر مي باشيم دوم، انتخاب لوازم و وسايل مناسب براي رصد مي باشد. يكي از مهمترين ابزاري كه بايد همراه يك رصدگر هلال ماه باشد يك دوربين دوچشمي است.

 دوربين خوب دوربيني است كه بزرگنمايي، وزن، قيمت و جنس مناسب داشته باشد و بهتر است تك چشمي نباشد و قرار گرفتن بر روي پايه براي دوربينهاي قدرتمند بسيارحايز اهميت است براي رصد هلال بايد لحظه غروب خورشيد، مكان غروب خورشيد، ارتفاع و مكان ماه در لحظه غروب خورشيد را بدانيم.

قبل از غروب خورشيد بايد مكان غروب خورشيد و مكان ماه را به دست آورده و دوربين خود را در آن نقطه تنظيم نماييم. دور بودن سايت رصدي از مناطق نظامي جهت جلوگيري از اشكالات بعدي، اقدام گروهي براي رويت، داشتن اطلاعات مربوط به هلال، به همراه بردن پوشش گرم براي فصول سرما و امكانات اوليه درماني از جمله تدابيري است كه پيش از رصد بايد مورد توجه قرار گيرد. با ديدن هلال بايد چشم را باز و بسته نموده و به طول كمان و جابجايي هلال دقت كنيد تا با ابر، هواپيما و اشتباه نگرفته باشيد و بدو ن عجله شاخصي را روي زمين براي نشان كردن آن در نظر بگيريد و سعي كنيد هلال را دوستان ديگر گروه نيز ببينند.

 

منبع:http://iranastronomers.org

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 11:26  توسط ونوس  | 

ماه گرفتگی کلی

 

ماه گرفتگی کلی

موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران اعلام كرد: پديده ماه‌گرفتگي روز يكشنبه ‪ ۱۳‬اسفند در آسمان ايران قابل رويت است.

به گزارش روز دوشنبه شوراي مركز تقويم موسسه ژئوفيزيك دانشگاه‌تهران، اين ماه گرفتگي از ساعت يك بامداد شروع مي‌شود و در ساعت ‪ ۲‬و ‪ ۱۴‬دقيقه ماه‌گرفتگي كلي اتفاق مي‌افتد و دراين هنگام سايه زمين تمام قرص ماه را مي‌پوشاند.

بر اساس اين گزارش ، درساعت ‪ ۳‬و ‪ ۲۸‬دقيقه ماه‌گرفتگي كلي تمام مي‌شود و ماه شروع به باز شدن مي‌كند.

شوراي مركز تقويم موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران گزارش داد : پايان ماه گرفتگي در ساعت ‪ ۴‬و ‪ ۴۱‬دقيقه خواهد بود.

اين ماه‌گرفتگي در تمام ايران قابل رويت است و اين پديده در قاره آسيا به جز بخش كوچكي از شرق آن و در قاره‌هاي اروپا و آفريقا و مناطق آمريكاي جنوبي و آمريكاي شمالي به جز بخشي از غرب آن ديده مي‌شود.

همچنين اين ماه‌گرفتگي در غرب اقيانوسيه و بخشي از جنوب آن نيز قابل مشاهده است.

منبع:www.irna.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 14:35  توسط ونوس  | 

انفجارهای مغناطیسی در جهان دور

نظریه جدیدی توسط یک گروه بین المللی از محققان برای توضیح گسیلش پرتوهای پر انرژی گاما از ستاره های در

 حال فروپاشی ارائه شده است و نتایج کار آنها به زودی منتشر خواهد شد.

انفجارهای پرتوهای گامای (GRBs: Gamma Ray Bursts)  بلند دوره که اولین بار در دهه 1970 مشاهده شدند، قویترین انفجارها در جهان هستند. فهم اینکه در طی این حوادث عظیم چه رخ می دهد از چالشهای اصلی می باشد، بخشی به این دلیل که آنها معمولاً در کرانهای دنیای مرئی رخ می دهند و بعضی به دلیل آنکه انفجار فقط در حد چند ثانیه است.

 

 مشاهدات انجام شده طی دهه اخیر نظرات را به این اجماع رسانده است که حداقل برخی از انفجارهای پرتو گاما، کشاکش مرگ یک ستاره غول را در هنگامی که هسته آن فروپاشیده و به یک سیاهچاله تبدیل می شود نشان می دهند. عموماً تاکنون تصور می شد که سیاهچاله یک فوران از پلاسما (گاز به شدت داغ) را با سرعتی نزدیک سرعت نور به بیرون می فرستد.

این نظریه با مطالعات جدیدی به سرپرستی پاوان کومار (Pawan Kumar) از دانشگاه تگزاس زیر سؤال برده می شود. نتیجه این مطالعات برای چاپ در مجله Monthly Notices of Royal Astronomy Society پذیرفته شده است.

 

برون ریزش مغناطیسی

دانشمندان برای مدت طولانی فکر می کردند که گسیلش پرتوهای گاما که می بینیم در اثر نوسانات در سرعت مواد بیرون رانده شده ایجاد می شود. مواد بیرون رانده شده سریعتر و کندتر با یکدیگر برخورد کرده و شوکهایی در فوران ایجاد می کنند که منجر به گسیلش پرتوهای گاما می شود. اگر چه مدل شوکهای داخلی یک توضیح استاندارد است، اما متکی بر فورانهایی است که شامل مواد عادی و معمولی باشند، یعنی همان نوع موادی که ما از آن ساخته شده ایم یا آنچه دانشمندان به آن باریون (Baryon) یا ذره سنگین می گویند.

اکنون پاوان کومار و همکارانش شکیاتی را در این مدل مطرح کرده اند. گروه کومار به جای آنکه GRBs را ناشی از شوکهای داخلی بدانند، دریافتند که فوران در واقع یک برون ریزش قوی مغناطیسی است که مقادیر بسیار زیادی انرژی را از ستاره  متلاشی شده خارج می کند.

گروه پروفسور کومار با استفاده از داده های ماهواره سوییفت (Swift) نمومه ای از 10 انفجار پرتو گاما را که بین ژانویه 2005 تا مه 2006 ثبت شده بود تحلیل نمودند. در همه موارد پرتو گاما، پرتو ایکس و نور بصری بلافاصله پس از انفجار توسط سوییفت شناسایی و آشکار شده اند. هنگامیکه محققان می خواهند بفهمند پس از محو شدن انفجار کوتاه چه رخ می دهد و شیئ منبع فقط با پرتوهای ایکس یا نور مرئی قابل مشاهده است، چنین مشاهداتی با چند طول موج ضروری می باشد. Neil Gehrels مامور اصلی تحقیق ماهواره سوییفت از مرکز فضایی ناسا می گوید: «سوییفت از نظر توانایی برای مشاهدات با چند طول موج منحصر به فرد است.»

مطالعات جدید فرایند فیزیکی تولید پرتوهای گاما و فاصله ای از سیاهچاله را که این امواج تولید می شود، مشخص می کند.

پروفسور کومار می گوید: «منبع پرتوهای گاما حدود 10 میلیارد کیلومتر از سیاهچاله یا 100 بار دورتر از فاصله ایست که قبلاً تصور می شد. این مطلب و شواهد دیگر در کار ما سبب مطرح شدن این نظریه شد که این برون ریزش تحت الشعاع میدان مغناطیسی قرار می گیرد.»

داده ها نشان می دهد که یک فوران مغناطیسی رو به نابودی به پرتوهای گاما تبدیل می شود. فعل و انفعالات بعدی (فوران) با گاز محیط اطراف موجب تولید گرمای شدید شده و پستابی را ایجاد می کند که در طول موجهای پرتوهای ایکس و نور مرئی قابل مشاهده است.

دکتر Paul O’Brien از دانشگاه Leicester ، همکار محقق در پروژه گفت: « انفجارهای پرتو گاما در مدت چند ثانیه به اندازه انرژی منتشر شده توسط خورشید در 10 میلیارد سال، انرژی ساطع می کنند. مشاهدات سوییفت به ما می گوید این انتشار به علت یک برون ریزش است که میدانهای مغناطیسی در آن حامل انرژی می باشند.» این نظریه در صورت تایید دیدگاه ما را نسبت به عملکرد این اشیاء تغییر می دهد.

Richard Willingale از دانشگاه Leicester می گوید: با استفاده از داده های سوییفت می توانیم زمانی را که گسیلش بی درنگ متوقف شده و پستاب قابل رؤیت می شود به دقت اندازه گیری کنیم. این زمانها فاصله منطقه تابش از سیاهچاله و در نتیجه فرایندهای فیزیکی در بر گرفته شده را محدود می کند.

سوییفت از زمان پرتابش در 20 نوامبر 2004 بیش از 200 انفجار پرتو گاما را رصد نموده است و داده های بی درنگ و درست گسیلش را تقریباً برای همه آنها دارد.

پروفسور David Burrows از دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، محقق سرپرست در تلسکوپ پرتو ایکس در سوییفت می گوید: «سوییفت می تواند تنها در مدت چند ده ثانیه چرخیده و انفجار پرتو گاما را با تلسکوپهای پرتو ایکس و بصری رصد نماید.»  این قابلیت به ما امکان می دهد تا یک تصویر لحظه ای از انتشارهای جدید به دست آوریم که اطلاعاتی درباره فرایندهای فیزیکی در بر گرفته شده را به دست می دهد.

دکتر Silvia Zane از دانشگاه علوم فضایی Mullard عنوان کرد: «این نظریه می رود تا درک ما را از علت چنین انفجارهایی دچار دگرگونی کند.»

 

منبع:http://iranastronomers.org

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم اسفند ۱۳۸۵ساعت 11:39  توسط ونوس  | 

آسمان دی ماه 1385

تهيه و تدوين:مهندس مسعود عتيقي،مدیر انجمن نجوم آماتوري ايران

دی ماه و ماه آغازین فصل سرد زمستان  از راه رسید .بویژه آنکه از اواسط پاییز شاهد سرمای زمستانی بوده ایم و این خود تمرینی برای رصدهای شما از رویدادهای خاص آسمانی در شرایط سخت می تواند محسوب شود . ساعت 52  : 3 بامداد روز جمعه اول دیماه ، زمستان آغاز و خورشید به نقطه انقلاب زمستانی می رسدیعنی بیشترین جدایی بین مکان خورشید واستوای سماوی در بخش جنوبی کره آسمان که پیش از اینها از آن به عنوان راس الجدی یاد می کردند . شب یلدا این طولانی ترین شب سال ، کوتاهترین روز را پشت سرخود خواهد داشت و از این پس رفته رفته روزها بلند و شبها کوتاه می شود تا به اعتدال در آغاز بهار برسد . مراسم شب یلدا سرآغازی برای جمع های دوستانه است که عصر پنج شنبه 30  آذر با حضورتان در همایش پایان فصل پاییز انجمن اولین گردهمایی صمیمی یلدا را در جمعی آسمانی تجربه می کنید و بدنبال آن در جمع بزرگترها و فامیل در شب یلدا به انتقال دانسته ها و حتماً ترویج نجوم آماتوری می پردازید و از شیرینیها و جذابیتهای مطالعه اجرام آسمانی با دیگران سخن خواهید گفت . فلسفه شب یلدا و این مراسم نیز بدور از این ایده ها نبوده است ضمن آنکه باعث افزایش صمیمیت ، آگاهی از دانستنیهای اساطیری و اشعار بزرگان این اهورایی سرزمین و توجه ویژه به علم نجوم با عنایت به مکان قرار گیری خورشید در این شب و روز خاص،خواهد شد . با این گفتار به سراغ رویدادهای آسمانی دی رفته و با مهر تابان که در جنوبی ترین نقطه شرقی طلوع ودر جنوبی ترین نقطه غربی غروب می کند سخن را آغاز می نماییم . خورشید در صورت فلکی کمان در ابتدای دی ماه و در پایان این ماه به صورت فلکی بزغاله می رسد . آغازین روزهای  دی خبر از آغاز سال 2007 میلادی دارد و همین جا به هموطنان عزیز مسیحی بویژه اعضای محترم  انجمن که از جامعه  محترم ارامنه کشور می باشند تبریک  عرض مینماییم وسالی پر ازموفقیت را برای این عزیزان آرزومندیم.از نکات جالب این ماه آن است که روز اول ماه ذیحجه نیز با روز اول دی و روز پایانی ذیحجه نیز با30 دیماه مصادف شده است و دقیقاً ماه قمری و خورشیدی با هم آغاز و پایان  می یابند و از سوی دیگر ذی الحجه امسال همچون دی 30

روزه است .کمان ابروی زیبای ذی الحجه را در روزهای آغازین دی در افق غربی مشاهده خواهید نمود .در شامگاه دوشنبه 4 دی ، سیاره اورانوس بالاترازهلال افزاینده ذیحجه قرارگرفته است وباجدایی زاویه ای 3 درجه این دو جرم را می توانید مشاهده نمایید .در این روز مناسبت بسیار بزرگی همچون تولد حضرت عیسی ابن مریم قرار دارد.سیاره اورانوس درقدر نورانیت 88/5 است و در بالا و کمی سمت چپ هلال جا خوش کرده است . حدود ساعت 15/22در افق غرب جنوب غرب ماه و بدنبال آن سیاره سبز اورانوس غروب می کند .صورت فلکی سطل آب میزبان این دو جرم آسمانی است .

یکشنبه 10 دیماه به یک تجربه جالب بپردازید و آن اینکه علیرغم حرکت ظاهری ماه از شرق به غرب در آسمان (آیا علت این حرکت را میدانید ؟) اما واقعاً ماه از غرب به شرق در کره سماوی جابه جا می شود . امشب پس از غروب خورشید ماه را در نزدیکی خوشه زیبای 45 M  و یا همان خوشه معروف پروین مشاهده می کنید . با گذشت زمان و سپری شدن شب مسلماً مشاهده خواهید کرد که فاصله ماه از این خوشه بیشتر و بیشتر می شود و با در نظر داشتن ثبات ستارگان و خوشه های ستاره ای در آسمان ، جهت واقعی حرکت ماه را خواهید یافت . این تجربه را با دیگر ستارگان نیز می توانید تکرار نمایید .جالب است بدانید ساکنان آمریکای شمالی در این شب یک اختفا از خوشه پروین و ماه  را شاهد هستند . یعنی جرم دورتر ( 45M  ) در پشت ماه قرار می گیرد .

 بارش شهابی کوادرانتی  و یا ربعی در چهار شنبه 13 دیماه با ZHR 100 شهاب به اوج خود می رسد.این صورت فلکی دیگر در آسمان جایگاهی ندارد و صورت فلكي نامعلوم كوادرانز مورالايز در برخي از اطلسهاي آسمان در قرن 19 ميلادي نشان داده شده است و در سال 1920 ميلادي، هنگاميكه اتحاديه جهاني اخترشناسي ليست جديدي از 88 صورت فلكي درآسمان ارايه كرد، نام اين صورت فلكي حذف گرديد ولي بخاطر بارش شهابي كوادرانتي نام آن هنوز وجود دارد، اما کانون بارش بین صور عوا،اژدها و هرکول است. اين شهابها با سرعت Km/S 41  با جو زمين برخورد مي كنند. عامل اين بارش هم همچون بارش جوزايي كمي عجيب و ناشناخته باقي مانده است و يك جرم سيارك مانند اين بارش را نيز بوجود مي آورد كه از يخ و سنگ و با چندين كيلومتر قطر در سال 2003 ميلادي توسط سازمان فضايي امريكا (ناسا) شناسايي شد. اين سيارك يك جرم با دوره کوتاه چرخش  بدور خورشيد است .

شبانگاه شنبه 16 دی، ماه پس از بدر در کنار سیاره حلقه به گردن کیوان در صورت فلکی شیر است کمی بعد از ساعت 23 از افق شرق این دو طلوع می کنند و جدایی آنها کمتر از 1 درجه ( 59 دقیقه کمان ) است ، عکسهای زیبایی از این همنشینی می توانید بگیرید اگر و اگر ماه به این بزرگی و با این نور زیاد نبود .  قدر کیوان 2/0 است . ستاره مشهور قلب الاسد در پایین این اجرام با قدر 3/1 می درخشد .در شبهایی که ماه در آسمان نیست و یا کم نور است فرصت را مغتنم شمرده و به بررسی کهکشانهای دور دست و اجرام غیر ستاره ای با دوربینهای دو چشمی و تلسکوپهای آماتوری خود بپردازید . سه شنبه 26 دی ماه جرم ستاره مانند سفیدرنگ در بالای هلال و در افق بامدادی ، سیاره عظیم الجثه برجیس است و در بامداد چهاشنبه 27 دی هلال در نزدیکی سیاره سرخ  بهرام  قرار دارد  ( 5 درجه پایین تر و سمت راست سیاره بهرام ).

 

همنشینی زیبای دیگر همراه شدن ناهید این ملکه آسمان شب با سیاره قدر هشتم نپتون است که در شامگاه روز پنج شنبه 28 دی به اندازه 4/1 درجه ازیکدیگر جدایی دارند و نپتون در شمال سیاره ناهید قرار می گیرد.

منبع: http://iranastronomers.org

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم دی ۱۳۸۵ساعت 8:9  توسط ونوس  | 

آسمان آذر ماه 1385

تهيه و تدوين:مهندس مسعود عتيقي،مدیر انجمن نجوم آماتوري ايران

با فرا رسیدن این ماه ،خزان پاییز هم به پایان می رسد و هر چند طبیعت به خواب زمستانی می رود اما شما رصد گران مسلماً از شبهای طولانی آن فصل نیز بهره خواهید برد و علیرغم سردی هوا ، گرمی و حرارت کسب دانش و توان  در نجوم رصدی ، انرژی مضاعفی برای شما جهت تلاش بیشتر تولید خواهد کرد .پس  به سراغ آسمان آذر می رویم .

*ماه در این ماه

اولین ملاقات ماه با سیارات در برج بزغاله و در شبانگاه یکشنبه 5 آذر با سیاره نپتون خواهد بود. جدایی این دو جرم 5/4 درجه و  راهی برای یافتن این سیاره که با قدر 9/7 می درخشد می باشد.نپتون کمی بیش از30واحد نجومی از زمین فاصله دارد.اورانوس دومین جرم برای ملاقات با ماه است . ساعت20 سه شنبه 7  آذرکمترین فاصله زاویه ای ماه با این سیاره است که در قدر روشنایی 8/5 قرار دارد. مقدار جدایی 45 دقیقه قوس است . این اجرام در صورت فلکی سطل آب (دلو) همدیگر را دیدار می نمایند.ساعت 59 : 9 سه شنبه 7  آذر ،ماه در تربیع اول قرار می گیرد و سه شنبه 14 آذر ساعت 55 : 3 بامداد ماه به وضعیت بدر (ماه کامل) می رسد.

هر چند سیاره کیوان در صورت فلکی شیر، ماه را مهمان خود می کند اما این سیاره درشبهای 19 و 20 آذر تقریباً به یک فاصله از ماه دیده می شود . یکشنبه،کره ماه بالا وسمت راست سیاره و شب بعد پایین آن قرار دارد. کمترین جدایی 5/6 درجه خواهد بود .در شبانگاه 20 آذر ستاره قلب الاسد با روشنایی3/1 در نزدیکی کیوان (بالا و سمت راست )در فاصله زاویه ای تقریباً 5/1 درجه ای آن قرار دارد. این سیاره در فاصله 8/8 واحد نجومی و قدر 4/0 است . ساعت 02 : 18 سه شنبه 21 آذر ماه در وضعیت تربیع آخر خواهد بود. چهارشنبه 22 آذر ،ماه به اوج زمینی خود در فاصله km 404418 می رسد . جلوه زیبایی از همنشینی هلال صبحگاهی ذیقعده با ستاره ابرغول سرخ قلب العقرب و خوشه کروی 4M  را در بامدادسه شنبه 28 آذر شاهد خواهید بود.این همان بامدادی است که باکمان ابروی ذیقعده نیز وداع خواهید کرد. جدایی زاویه ای ماه با قلب العقرب کمتر از یک درجه و با خوشه 4M  کمتر از دو درجه در ساعت 20 : 6 صبح خواهد بود .در این بامداد صورت کژدم که میزبان سیارات برجیس و بهرام است ، با حضور ماه کمترین فاصله زاویه ای ماه با این سیارات را نیز شاهد خواهید بود.برجیس کمتر از 8 درجه و بهرام تقریباً 5 درجه با ماه جدایی دارد. سیاره تیرهم دراین صورت فلکی است و 8 درجه با ماه جدایی زاویه ای دارد(پایین و سمت چپ ماه) قرار دارد. در شامگاه پنج شنبه 30 آذر کمان ابروی ذیحجه پایین و سمت چپ سیاره ناهید خواهد بود.  ناهید در این هنگام 6/1 واحد نجومی با زمین فاصله دارد و با قدر  روشنایی 8/3-  به عنوان ملکه آسمان شامگاهی خودنمایی می کند .

* سیارات در آذرماه

سیاره تیر در روز شنبه 4 آذر به حداکثر کشیدگی ( از خورشید ) می رسدو این جدایی 20 درجه خواهد بود.بعداز این روز به مرور غزال تیز پای منظومه خورشیدی رفته رفته به خورشید نزدیک و نزدیکتر می شود .تیر هنگام حداکثر کشیدگی در صورت میزان قرار داشته و فرصتی برای یافتن این سیاره با قدر 4/0 – دارید.این سیاره را هر چند با چشم غیر مسلح نیز می توانید ببینید اما از درون تلسکوپ به شکل ماه در وضعیت تربیع دیده می شود. سیاره بهرام با رنگ سرخ پایین تر از تیر قرار داردو برای دیدن آن به یک دوچشمی نیاز دارید چرا که در روشنایی افق صبحگاه قرار دارد.

   بامداد یکشنبه 19 آذر سیاره تیر 3/0 درجه در بالای سیاره برجیس است و 1 درجه در سمت راست برجیس سیاره سرخ بهرام با نور کم دیده می شودو تقریباً بیش از 40 دقیقه قبل از طلوع خورشید در این بامداد از این صحنه زیبا می توانید عکاسی و آن را رصد کنید.گزارشهای خود را برای ما ارسال ، به تجربیات شما در زمینه نجوم رصدی با راهنمایی کارشناسان انجمن افزوده شود.

صبح روز بعد یعنی دوشنبه 20 آذر سیاره بهرام 8/0 درجه پایین و سمت راست سیاره غول برجیس قرار دارد.

زمستان در ساعت 52 : 3 بامداد جمعه اول دیماه آغاز خواهد شد و کوتاهترین روز  را پس ازبلندترین شب سال یعنی یلدا ، پیش رو خواهید داشت . در این هنگام مرکزدایره خورشید بیشترین فاصله رابا معدل النهار( استوای آسمان ) دارد.شبهای طولانی زمستان بویژه در شبهایی که ماه درآسمان نیست را برای فراگیری نجوم رصدی و شناخت اجرام غیرستاره ای همچون مسیه،غنیمت شمارید .

بدرود

منبع:iranastronomers.org

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آذر ۱۳۸۵ساعت 7:50  توسط ونوس  | 

آسمان مهر ماه 1385

تهيه و تدوين:مهندس مسعود عتيقي،مدیر انجمن نجوم آماتوري ايران

با تبریک آغاز سال تحصیلی در مدارس ودانشگاهها و با امید به موفقیت روز افزون نسل جوان کشور که سرمایه های واقعی برای کسب اعتبارعلمی  این مرز و بوم محسوب می شوند به بررسی رویدادهای  مهر و ماه اول پاییز می پردازیم .انشاءالله درشهریور ماه با آن همه رویداد بی نظیر  توانسته باشید مهارت تجربی زیادی در حوزه نجوم آماتوری کسب کرده باشید . ساعت 19:33 روزشنبه اول مهر ماه ، مرکز خورشید بر نقطه اعتدال پاییزی (تقاطع دایره البروج و معدل النهار) منطبق و از دیدگاه نجومی پاییز آغاز می شود . جشن مهرگان ،جشن سده و دهها جشن نوید گر آغاز سال در بخشی از تاریخ ایران باستان بوده است و حالا  نیز  پاییز خبر از  بهار تعلیم  وتربیت می دهد .حال بیایید نگاهی  به آسمان مهر بیافکنیم :

خورشید درخشان در برج خوشه وبه فاصله یک واحد نجومی از زمین قرار دارد در ابتدای این ماه شانس دیدن سیارات تیر وناهید کم وکمتر می شود وسیاره بهرام نیز در نزدیکی خورشید وقابل رصد نخواهد بود چرا که هر سه این اجرام در صورت فلکی سنبله هستند .

با گذشت روزهای آغازین مهر شرایط برای دیدن ناهید در افق صبحگاهی سخت وغیر قابل ممکن است . سیاره بهرام نیز همین شرایط را تا پایان ماه حفظ و غیر قابل رصد می باشد، اما سیاره تیر با جدایی بیشتر از خورشید در افق شامگاهی تا پایان این ماه بهتر قابل رصد می گردد .

سیاره تیر در دوشنبه 24  مهر به بیشترین کشیدگی خود در شرق خورشید می رسد و این جدایی  25درجه می باشد. سیاره عظیم پیکر برجیس در صورت ترازو با قدر8/1- جرم پر نور آسمان شامگاهی است وحدود ساعت 20 در اوایل ماه و 18:30 در پایان ماه غروب می کند. در روزهای پایان مهر کوچکترین سیاره منظومه شمسی یعنی تیر همنشین بزرگترین سیاره یعنی برجیس است این مهمانی کوچکها وبزرگها در صورت ترازو و در شرایطی است که عطارد 9/0 و مشتری 3/6 واحد نجومی از زمین فاصله دارند .

کمترین جدایی زاویه ای در روز 30مهر و برابر با 3درجه و52 دقیقه کمان است . سیاره کیوان در حوزه صورت فلکی شیر و در آسمان صبحگاهی با رنگ زرد ودرفاصله 8/9 واحدنجومی از ما قراردارد.اورانوس بازهم در مرز بینایی وبا قدر 8/5 در صورت فلکی دلو است فاصله این سیاره تا زمین 3/19 واحد نجومی است .

هلال زیبای ماه رمضان درشامگاه شنبه اول مهر در سمت چپ سیاره بهرام قرارگرفته است ودرشامگاه روزیکشنبه بالاتر ازعطارد این هلال قرار خواهد گرفت .کمترین فاصله هلال  ماه  با برجیس در شامگاه سه شنبه 4 مهر است که باز هم بیش از 5 درجه برجیس بالاترو سمت راست ماه قرار می گیرد .

کوژماه کاهنده دربامداد سه شنبه 18 مهر حدود 5/3 درجه پایین تر و سمت راست خوشه پروین قرار دارد.شبانگاه چهارشنبه 19 مهر ستاره بتای صورت گاو به قران کوژ ماه افزاینده می رسد واین دو کمتر از یک درجه با هم جدایی می سازند این ستاره با صورت فلکی ارابه ران به اشتراک گذاشته شده است .

هلا ل کاهنده پایانی ماه رمضان دربامداد دوشنبه 24 مهر همنشین زحل خواهد شد . این دیدار در برج اسد و مقدار جدایی این اجرام  برعکس شهریور ماه  تقریبا زیاد و درحدود 7 درجه خواهد بود .

بیشترین مقدار رخگردی ماه به اندازه 9/9 درجه در ساعت 23:30 جمعه 7 مهر و کمترین رخگرد 7/0 درجه در ساعت 8:30 روز جمعه 14 مهر است  در همین روز ودر ساعت17:30 ماه به حضیض زمینی و به فاصله 357000 کبلومتری ما می رسد واین در حالی است که پنج شنبه 27 مهرساعت 13:30  ماه به اوج مداری و فاصله 406000 کیلومتری زمین خواهد رسید . بررسی دهانه های سطح ماه ، شکاف  کاسینی در زحل، اقمار مشتری ، تغیر نورانیت ستارگان متغیر به ویژه ستاره مشهور الغول در پر ساووش ، مطالعه اجرام غیر ستاره ای  آسمان شب  پاییز را به شما علاقه مندان شناخت آسمان  پر رمز و راز توصیه می کنیم. امید است همگی بتوانیم درکنار یکدیگر مروج این دانش آسمانی باشیم .

بامداد دوشنبه 17 مهر بارش شهابی اژدهایی در ساعت 2:30 به اوج خود می رسد هرچند کانون بارش را همواره بالای سر خود داریم اما نور ماه بدر مزاحم رصد شهابهای این بارش است . منشأ بارش اژدهایی دنباله دار جیا کوبینی–زینراست که هر5/6سال یکبارخورشید را دور می زند گاهی اوقات بارشهای زیبایی را این ذرات بجامانده ازدنباله دارایجاد می نمایند.

کانون بارش نزدیک سر صورت فلکی اژدها (در میان صور خرس کوچک وبزرگ ) قرار دارد . ساعت 3:30 بامداد دوشنبه 29 مهر بارش شهابی جباری را شاهد خواهید بود که عامل مزاحمی همچون نور ماه را با توجه به روزهای پایان ماه مبارک رمضان ندارد هر چند که نور شهرها و آلودگی هوای شهرهای بزرگ همچون تهران همواره عامل مزاحمی برای رصد شهابها در آسمان این شهرها است .

حدود 20شهاب در ساعت برای زمان اوج بارش جباری پیش بینی می شود که مقدار کمی است و شهابهای این بارش بجا مانده از دنباله دار هالی  هستند که سال 1365 خورشیدی به مجاورت خورشید رسید وتا 55 سال دیگر (از امسال)هیچکس قادربه مشاهده این دنباله دارمشهورنخواهد شد  بازگشت این جرم با پیش بینی ستاره شناس مشهور انگلیسی ادموند هالی صورت پذیرفته بود .کانون این بارش درکنارپای دو پیکر و بالای ستاره رجل الجبار است .

آسمان زندگیتان صاف و رصد موفقی را برایتان آرزومندیم

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۵ساعت 8:46  توسط ونوس  | 

رديابي كهكشاني با استفاده از اشعه ايكس

 

 

 

با برگشت سيگنالهاي اشعه ايكس از يك انفجار سياه چاله عجيب،گواه بر اين است كه جرم آن حدود 10،000 برابر خورشيد است و جزو دسته اي از سياه چاله اي جديد ميباشد.
با تنظيم وقت و نظم بخشيدن اين انفجار ها توسط رصد خانه پرتو ايكس چاندراي ناسا (Nasa's Chandra X-RAY Observatory)،شيئي خلق ميكند كه مثال خوبي هنوز براي يك سياه چاله با جرم متوسط است.
دانشمندان با استفاده از مدارك محكم يك سياه چاله خيلي درخشان و پر نور كه حدود 10 مرتبه حجيم تر از خورشيد است تاييد كردند. آنها همچنين يك جرم بيش از حد بزرگ در سياه چاله با بزرگي بيليون ها خورشيد وجود دارد،در مركز كهكشان كشف كردند.
مدارك اخير اظهار دارد كه يك طبقه جديد از سياه چاله ها با جرم خيلي زياد يا متوسط در بين سياه چاله ها وجود دارد. جيفنگ ليو از دانشگاه ميشيگان و سرپرست يك گروه مكتشف ميگويد:
"
اين موضوع براي بازبيني و بررسي جرم سياه چاله ها مهم است،زيرا يك جرم درخشان بين سياه چاله ها و سياه چاله هاي پر جرم در مركز كهكشانها اتصال ميدهند."

ليو و همكارانش از رصد خانه پرتو ايكس چاندرا براي رصد يك سياه چاله در جرم مسيه با شماره 74 (M74) استفاده كردند كه حدود 32 بيليون سال نوري از زمين فاصله دارد. آنها منشا اين مشاهدات قوي كه تقريبا با دوره اي از ناپايداري هست پيدا كردند كه در مشاهدات اشعه ايكس طي هر 2 ساعت معلوم شد.
اين سياه چاله همچنين به طرفي رانده ميشود كه آن را ماوراي پرتو ايكس مي نامند (ULXs). چون آنها 10 تا 1000 بار بيشتر از قدرت پرتو ايكس متشعشع ميشوند و همچنين 10 تا 1000 برابر از ستاره هاي نوتروني و سياه چاله هاي درخشان هم پر قدرت تر هستند. تعدادي از ستاره شناسان معتقدند كه اسرار اين ULX ها كه خيلي پر تشعشع نيز هستند در اين هست كه آنها جرم متوسط سياه چاله ها را دارند. ديگران نيز فكر ميكنند كه ULX ها نوعي سياه چاله اي هستند كه با قاعده و منظم و درخشان هستند،زيرا پرتو افشاني آنها به سوي زمين با سرعت خيلي خيلي بالايي هست.
اكتشافات چاندرا از ايستادگي بلند مدت نقطه ناپايداري پرتو ايكس در ULX و M74 است و يك استدلال پيوسته پرتو جت هست. رصد خانه هاي مستقل ديگر نيز در تيررس سياه چاله هايي با پرتو ايكس و با مشخص بودن جرم از 10 تا 10 ها ميليون بار از جرم منظومه ها هستند.
با اين شگرد رصد طي 2 ساعت ناپايداري ULX ها معلوم ميكند كه جرم حدود 10000 برابر خورشيد دارند. مركز فضايي مارشال وابسته به ناسا مديريت پروژه چاندرا را براي ماموريت هاي علمي ناسا در واشگتن بر عهده دارد.

منبع : groups.yahoo.com/group/nabegheha

 

+ نوشته شده در  شنبه هشتم مهر ۱۳۸۵ساعت 11:45  توسط ونوس  | 

رصد پلور

damavand

این نمایی از قله ی دماوند است که در رصد پلور به همراه جمعی از دوستان از جمله آقای رجبی و امام گرفته شده است.

+ نوشته شده در  جمعه سی ام تیر ۱۳۸۵ساعت 19:9  توسط ونوس  | 

كوپرنيك

كوپرنيك
(1543-1473)
رياضيدان
 اخترشناس، حقوقدان و اقتصادان با استعدادي بود كه در نزد مردم بسيار محترم بود. اصليت وي لهستاني بود و براي ادامه تحصيل به ايتاليا رفت. كوپرنيك نخستين كسي بود كه در دوران رنسانس،  انقلاب بزرگي را در زمينه اخترشناسي برپا مي كند. كوپرنيك به مسئله حركت دوراني افلاطون در مورد اجرام آسماني بسيار علاقه مند بود و در اين زمينه تلاش هاي بسيار انجام داد. كوپرنيك معتقد بود كه حركت اجرام آسماني مانند ستاره ها، سيارات و ماه يك حركت دوراني(دايره اي) و يا تركيبي از حركات دوراني است. زيرا در حركات دوراني، جرم در يك دوره مشخص و ثابت به حالت و وضعيت قبلي خود برمي گردد. كوپرنيك با مشاهدات و تحقيقات گسترده و محاسبات دقيق به اين نتيجه رسيد كه اگر حركت سيارات با حركت دوره اي زمين در ارتباط باشد، و حركت دوره اي سيارات را بر اساس گردش آن ها به دور خورشيد محاسبه كنيم به اين نتيجه مي رسيم كه علاوه بر نظم و ارتباط ميان آن ها(منظور حركت دوراني زمين و خورشيد مركزي) و ترتيب حاكم بر مدار هاي سيارات، حركت دوراني اين اجرام با هم در ارتباط مي باشند. به طوري كه تغيير در هر يك از اين مدار ها باعث در هم فرو ريختن اجرام و در نتيجه منظومه مي شود.
سرانجام كوپرنيك منظومه خود را تدوين كرد كه منظومه وي با منظومه زمين مركزي بطليموس كه مورد قبول عامه مردم (از جمله كليسا) آن دوره بود، مغايرت داشت.
 وي در منظومه خود خورشيد را مركز قرار داد كه زمين و ديگر سيارات به دور آن در حال حركت هستند. نيكلا منظومه خود را بر اساس چند فرض بنيان نهاد:
 مركزيِ هندسي و دقيق براي مدار اجرم آسماني وجود ندارد.
 خورشيد در مركز قرار دارد و زمين و ديگر سيارات به دور آن حركت مي كنند.
 زمين ديگر مركز جهان نيست. زمين علاوه بر حركت گردشي به دور خورشيد، به دور خود نيز مي چرخد.
 حركت خورشيد در آسمان بر اساس حركت دوره اي زمين مي باشد.
 حركت ظاهري اجرام آسماني در آسمان تنها بر اساس حركت خود آن ها نيست، بلكه اين حركت ها با حركت دوره اي زمين نيز در ارتباط مي باشند.
كوپرنيك نظر داد كه گردش زمين به دور خود يك شبانه روز به طول مي انجامد.
كوپرنيك تلاش مي كرد تا نظريه خود را از طريق رياضيات اثبات كند. وي با  محاسبات خود به اين نتيجه رسيد كه هرچه قدر از سيارات دور به خورشيد نزديك شويم، بر سرعت گردش آن ها افزوده مي شود. زحل كه دورترين سياره آن زمان بود، يك دور يكنواخت خود را به مدت 29.5 سال و سپس مشتري اين دوره را در 11.8 سال مي پيمايد. بعد از مشتري نوبت به مريخ مي رسد كه اين دوره را در مدت 687 روز و زهره 224 روز و عطارد 88 روز سپري مي كنند. البته اين مقادير را كوپرنيك محاسبه كرده است و اختلاف اين مقادير با مقادير امروزي ناچيز است. اين محاسبات بخشي از اثبات تئوري كوپرنيك با استفاده از هندسه بود.
مزيت تئوري كوپرنيك آن بود كه وي با استناد به نظريه خورشيد مركزي به نتايجي دست يافت كه برخي از اين نتايج در نظريه بطليموسي امكان پذير نبود.
مهمترين اين نتايج عبارتند از:
الف) محاسبه اندازه مدار سيارات كه به دور خورشيد مي گردند.
ب) محاسبه دوره تناوب گردش سيارات به دور خورشيد.
ج) بدست آوردن سرعت نسبي حركت دوراني سيارت.
د) مشخص كردن حركت زاويه اي سيارات و موضع آن ها در آسمان. كه اين نتيجه در هر دو تئوري كوپرنيك و بطليموس وجود داشت.
بر اين اساس بود كه كوپرنيك به اين نتيجه رسيد كه ميان مدار هاي سيارات و جايگاه آن ها ارتباطي وجود دارد؛ طبق گفته خود هرگونه تغيير مكاني در هر قسمت از آن باعث به هم خوردن قسمت هاي ديگر و همه جهان مي شود)). كوپرنيك مدعي بود كه برتري نظريه او در زيبايي و سادگي آن است. وي در اين رابطه در كتاب خود، ""درباره گردش افلاك آسماني"" مي گويد((در ميانه همه خورشيد بدون حركت مي پايد. به راستي، چه كسي در اين معبد عظيم و زيبا، منبع نور را در  جايي جز آنجا كه بتواند همه قسمت هاي ديگر را بيفروزد و روشنايي بخشد، قرار مي دهد؟ پس در اساس اين برگزيدگي، تقارن قابل ستايش در جهان و هماهنگي بارزي در حركت و اندازه كرات مي يابيم، آن چنان كه به هيچ وجه ديگري نمي توانست باشد
تئوري كوپرنيك بنا به دلايلي به زودي مورد قبول عامه مردم قرار نگرفت. بيش از يك قرن طول كشيد تا نظريه خورشيدمركزي ميان اخترشناسان مورد پذيرش قرارگيرد.
مهمترين دلايلي كه عليه اين نظريه مطرح شده بود:
 
منظومه كوپرنيكي بيشتر جنبه رياضي، سادگي و زيبايي داشت و با مشاهدات نجومي آن زمان مطابقت نداشت و به همين دليل مورد پذيرش عام قرار نگرفت.
 
يكي از ضعف هايي كه كوپرنيك در اثبات نظريه خود داشت آن بود كه او نمي توانست با استفاده از نظريه هاي پيشين، نظريه خود را اثبت كند.
يكي از دلايلي كه هميشه بر ضد نظريه خورشيدمركزي مطرح بود آنست كه اگر زمين  در حال حركت مي بود، بايستي به كلي منهدم شود. زيرا اگر زمين حركت كند، آنگاه  هوا، پرندگان و قطرات باراني كه به زمين مي بارند، جا مي ماندند. يكي از  مثل  هايي كه مخالفين به گاليله مي گفتند آن بود كه اگر زمين در حال حركت باشد، توپي كه از بالاي برج پيزا پرتاب مي شد بايد به عقب (جهت خلاف گردش زمين) جا  بماند.
اما كوپرنيك مي پنداشت كه هوا به همراه زمين در حال حركت است. و از  طرفي وي در نظر داشت كه اگر چنين مي بود پس چرا ديگر اجرام آسماني كه در حال حركتند، منهدم و نابود نمي شوند.
الگوي خورشيد مركزي كوپرنيك با عقايد و اصول ارسطو مغايرت داشت. و از طرفي چون در آن زمان كليسا طرفدار اصول ارسطو بود، به همين دليل نظر همه مسيحيان بر  ضد كوپرنيك بود. آنان به آيات انجيل استناد مي كردند و مي گفتند كه معمار  و طرح خلقت جهان بر اساس منظومه و تئوري بطليموس است. به همين دليل سازمان تفتيش عقيده، كتاب كوپرنيك را كه مخالف با كتاب مقدس بود، ممنوع اعلام كرد.
اگر چه نظريه خورشيد مركزي كوپرنيك با نظريه زمين مركزي بطليموس از نظر  علميِ  مشاهده نجومي سازگار بود اما از نظر فلسفي مغايرت داشت. چون كوپرنيك چارچوب مرجع خود را از زمين به خورشيد منتقل كرده بود. و اين انتقال چارچوب از نظر فيزيك سينماتيكي امروزي كاملا صحيح مي باشد.
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم تیر ۱۳۸۵ساعت 11:58  توسط ونوس  | 

پدیده های نجومی تیر ماه

 ۴ تیر: حداکثر میل شمالی ماه

۶ تیر: مقارنه ماه عطارد (۱۹:۴۵)

۷ تیر: مقارنه ی ماه و مریخ (۲۱:۱۸)

۱۰تیر: ماه در اوج

۱۱ تیر: مقارنه زهره و دبران (۸:۴۲) - مقارنه عطارد و زحل(۱۲:۰۸)

۱۲ تیر: تربیع اول

۱۳ تیر:سکون عطارد-آغاز حرکت رجوعی- مقارنه ماه و سماک اعزل(۲۰:۳۰)

۱۴ تیر:عطارد در اوج

۱۷تیر: مقارنه ماه و قلب العقرب(۱۹:۵۴)

۱۹تیر: بارش شهابی سیمرغی(۳:۰۰)

۲۰ تیر: ماه کامل

۲۲تیر: ماه در حضیض

۲۴تیر: عطارد در کمترین فاصله

۲۶تیر: تربیع آخر

۳۱تیر: مقارنه مریخ و قلب الاسد(۱۹:۲۴)

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم تیر ۱۳۸۵ساعت 13:28  توسط ونوس  | 

کیهان شناسی 2

این متن ادامه ی متن آقای ستوده درباره ی مبحث کیهان شناسی میباشد.

درادامه نوشتار پیشین که شروع آن دیباچه وپایان آن چند پرسش گفته شد ،خواستارم تا با بررسی ساده آنها ،در زیبایی و بینش کیهانی سیری کنیم .

فرمول های گوناگونی هستند که می توانند شمارسیاراتی شبیه به زمین را نشان دهند که شرایطی را داشته باشند تا درآنها زندگی ساخته شود وادامه یابد. اما این فرمولها شمار گوناگونی به ما می دهند. دوم آنکه این شماربرای یکی ازدها میلیارد کیهان جزیره است وآن جزیره ماست ، راه شیری . که برای آن ، شمار صدها تا میلیون ها گفته شده است . این شماررا برای انبوه دیگرجزیره ها خود خیال کنید .

در برترین نظریه ها یی که درباره چگونگی شکل گیری زندگی براین جایگاه ستایش شده ارائه شده ، آمده است که پس ازخنک شدن زمین ، آتشفشان ها ، که بیشترین آنها در زیر آبها بوده ، با فوران شدید ، ماده وگازهای گوناگونی ازجمله گوگرد را به دریاها می ریختند که به شکل حباب ازژرف آب ها به سطح آن می آمدند ودرهنگام این جریان ، با آب و دیگر ساختارهای درون آن ، ساختارهای تازه را تولید می کردند.

گازهای به هوا رفته به وسیله جرقه های آسمانی ( که در آن زمان زیاد بودند ) ساختارهای تازه وگوناگونی را می ساختند باران آنها را دوباره به دریا می برد و با گرمای آتشفشان ها و ماده های درون دریا ساختارهای پیچیده تری را بنا نهادند با پیشرفت این فرآیندها وگذرمدت بسیاری ،آب های زمین چیزی شد که به آن سوپ بنیادی گویند. ماده آمی از آن ساخته شد و پس از آن اسید های آمینه و DNA و... . (ببخشید که نوشتار به اینجا جابجایی داده شد ، اما در این راه شایسته است.)

انگارهمانگونه که انبوهی الکترون که هرکدامشان جداگانه به دور یک پروتون می گردند می توانند شگفتی آفرینند ، از سحابی تا ستاره تا ساخت عنصرها و مولکول هایی با خواص باور نکردنی تا انفجار ستاره ، ستاره نوترونی ، سیاه چاله و... ، شگفتی آنگونه که گفته شد می تواند به وجود آید . آیا شما فکر نمی کنید بتوان همین گونه که پیش بینی برای انبوهی هیدروژن کنارهم می شود همانطورهم برای شمار زیادی کره هایی که شبیه زمینند پیش بینی کرد که ... .

خیال کنید ستاره شناسایی را در جای جای کیهان که مانند ما می پرسند چگونه ممکن است اتم ها در کره ی دیگری که به دورستاره ای می گردد گرد هم آیند تا مجموعه ای بسازد که توان دارد درباره سرچشمه حیات یا کیهان یا ماده و وجود بیندیشد.

آنها به اندازه ی ما دراین ها فکر کرده اند. بسیاری شان بسیار از ما پیشرفته تر، متمدن تر با فرهنگ تربا اخلاق ترو... اند. اگرمی توانید اینها را رد و یا بپذیرید به ما هم بگویید .

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۵ساعت 12:57  توسط ونوس  | 

ابیانه

نمايي دور از شهر ابيانه...

اين عكس مربوط به سفري است كه در ۱ ارديبهشت با دوستان داشتيم.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 12:50  توسط ونوس 

آندرومدا- زن در زنجير – andromeda

 

Go to fullsize image

 

شاهزاده آندرومدا، دختر قيفاووس و ذات الكرسي، با زنجير به صخره اي بسته شده و او را به حال خود رها نموده اند تا نهنگ دريايي او را ببلعد. او به وسيله ي برساوش، قاتل جادوگر افريته ي يوناني، رهايي مي يابد.

آلفاي آندرومدا به نام راس المسلسله مي باشد و يك چهار گوشه از چهار گوش بزرگ اسب بالدار را تشكيل مي دهد.

اين ستاره با قدر 2.1 و فاصلهاش 100 سال نوري است.

كهكشان معروف آندرومدا به فاصله 2.5 ميليون سال نوري به عنوان دورترين جرم آسماني كه با چشم غير مسلح ديده مي شود، محسوب مي گردد. اين يك كهكشان مارپيچ است و از اعضاي بزرگ "گروه محلي" يعني خوشه ي كوچكي كه كهكشان راه شيري هم به آن تعلق دارد، منظور مي شود. دو كهكشان هم جوار آن يعني NGC221 – M32 كه يك كهكشان كوتوله از قدر نهم در جنب M31 و همچنين NGC205 – M110 به عنوان يك كهكشان كوتوله بيضوي مسطح، كمي دورتر قرار گرفته است. براي ديدار آنها به تلسكوپ نيازمنديم.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 21:28  توسط ونوس  | 

وقايع نجومي نيمه ي دوم ارديبهشت ماه:

Go to fullsize image

در 17 اين ماه، ماه در نقطه اوج خود يعني در دورترين فاصله نسبت به زمين قرار دارد.

22 ارديبهشت روزي است كه در آن شاهد مقارنه ي ماه و مشتري در ساعت 19:24 هستيم.

23 روزي است كه  دنباله دار schhwassmann-wach  در بيشينه درخشندگي خود ديده مي شود در ساعت 20:54. در اين روز ماه نيز كامل است.

24 و مقارنه ي ماه و قلب العقرب در ساعت 21:00 در 1.9 درجه قابل مشاهده است.

27 ارديبهشت روزي كه در آن زهره در اوج خود قرار دارد.

28 ارديبهشت ماه عطارد در ساعت 23:30 در مقارنه است.

و در آخر 30 ارديبهشت كه مقارنه ي ماه و ذنب الجدي در ساعت 3:12 و مقارنه ي عطارد و خوشه پروين در ساعت 3:59 است و در اين شب شاهد تربيع آخر نيز خواهيم بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 8:29  توسط ونوس  | 

محمد رضا صياد

Go to fullsize image

سال 1351 شمسي به پژوهش در زمينه هاي نجوم محاسباتي (رشته تقويم)، علوم رايانه و تاريخ رياضيات و نجوم پرداخته است. در سال 1355 در دوره كارشناسي رياضي و علوم رايانه از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد و بلافاصله به استخدام دانشگاه تهران درآمد. به مدت 4 سال با عنوان آموزگار داده ورزي در گروه رياضي و علوم رايانه دانشكده علوم، مدت 11 سال با عنوان كارشناس پژوهشي در بخش تحقيقات فيزيك خورشيدي و ستاره شناسي موسسه  ژئوفيزيك و از سال 1372 با عنوان كارشناس پژوهشي در بخش تحقيقات زلزله شناسي موسسه ژئوفيزيك، به خدمت گذاري علمي در دانشگاه تهران اشتغال داشته است.

وي عضويت هيئت موسس "گروه غير حرفه اي رويت هلال ماههاي قمري جوان" در ايران است. بخشي از خدمات علمي استاد به شرح زير مي باشد:

1)كتب تاليفي

2)تطبيق تقويم

3)تقويم تطبيقي 10 ساله

4)رويت هلال ماه طي سالهاي 1418-1415 هجري قمري       

ما ميدانيم والاترين و ارزشمندترين هديه آفريدگار عشق است و او نيز اين عشق را با تمام وجود به شاگردانش اهدا مي كند.                                                                                                 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 12:43  توسط ونوس  | 

در 9 فروردین در آنتالیا چه گذشت؟

 

 

1 دقيقه تا تماس اول! همه دوربينها، تلسكوپها و دوچشمي هاي خودشون را دوباره تنظيم كردند، و گرفت آغاز شد. در حالي كه در ساحل آنتاليا هوا كاملا صاف بود و به جز چند تكه ابر كوچك كه آنها هم براي ديدن جسمي اومده بودند كه وقتي جلوي خورشيد مياد بيشتر از اونها مي تونه جلوي نورشو بگيره. مراحل گرفت خيلي سريع سپري ميشد. گرفت به 50% رسيد، آنهايي كه فقط تماشا ميكردند، هر 5 دقيقه بك بار يه نگاهي مي انداختند تا از تمام لحظات لذت ببرند و آنهايي كه عكاسي ميكردند لحظاتي را ثبت مي كردند كه نه تنها در اون لحظه بلكه بعدها هم وسيلهاي براي ياد كردن از اين روز فوق العاده داشته باشند. گرفت به حدود 80% خود رسيده بود. هوا كم كم رو به تاريكي مي رفت، يكي فرياد زد: 5 دقيقه تا گرفت كامل!! لحظه لحظه شدت شور و هيجان در بچه ها بيشتر مي شد. در حالي كه داشتم مموري دوربين را عوض مي كردم و فيلتر را برمي داشتم كه گوشيم زنگ زد... از ايران بود. در حالي كه از شدت هيجان فرياد ميزدم: آقاي ستوده شما هستيد؟ از شنيدن صداتون خيلي خوشحالم ولي به لحظات اوج گرفت نزديك ميشيم، لطفا نيم ساعت ديگه تماس بگيريد!!! 3 دقيقه تا گرفت و همه سرها رو به آسمان، 1 دقيقه تا گرفت، نوارهاي سايه به زيبايي روي زمين مقابلمون ديده شدند، يكي فرياد مي زد: دانه هاي بيلي، حلقه هاي الماس را از دست نديد بچه ها، و صداي فريادها نشانگر اين بود كه گرفت كامل آغاز شد!! افرادي كه از تلسكوپ استفاده مي كردند از ديدن شراره ها و فام سپهر مي گفتند. دماي هوا به طرز باور نكردني كاهش پيدا كرده بود، افق با اون رنگهاي فوق العاده زيبا يكي ديگه از سوژه هاي عكاسي بود، چيزي شبيه به جيغ مرغان دريايي هم به گوش مي رسيد، امواج كه به طرز شديد ي به ساحل و اسكله اي كه ما بر اون قرار داشتيم مي كوبيد، باد و طوفان شديد. در آن لحظات بود كه زياد عجيب به نظرم نرسيد كه پيشينيان از اين پديده اين قدر ترس و وحشت داشتند. شايد خيلي بيراه نيست اگر بگم كه در اون لحظات خدا را در اوج قدرتش حس كرديم. لحظات عجيبي بود... يكي از مهمترين مسائلي كه در اون لحظات خيلي محسوس بود، اهميت نور خورشيد براي ما، فاصله دقيق ماه و خورشيد از زمين كه باعث چنين پديده اي ميشد و قدرت خدايي كه بهترين خالق هاست. 3 دقيقه و 19 ثانيه به سرعت تمام سپري شد، و دوباره دانه هاي بيلي و حلقه هاي الماس فوقالعاده زيبا! جاي تمام دوستان در اون لحظات ناب و استثنايي خالي بود. اين قدر هيجان اون لحظات زياد بود كه خيلي از دوستان از ثبت مراحل باز شدن، غافل شدند. باز هم خدا را شكر مي كنيم كه در آن روز با هوايي كاملا صاف امكان ديدن اين پديده شگفت انگيز را به ما داد . به قول آقاي آقاي امين تفرشي: كسوف كامل انگار آدم را ميگيره. حق با ايشان است، در اكثر بچه ها نوعي ميل و رغبت شديد براي ديدن كسوف هاي بعدي و انجام خيلي از كارهايي كه مي تونستند انجام بدهند ولي موفق نبودند ايجاد شد. تا كسوف 2009 چين همگي منتظريم...

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:5  توسط ونوس  | 

کسوف 9 فروردین 1385

در روز چهرشنبه 9 فروردين 1385- 29 مارس 2006 گرفت كلي خورشيد از نوار باريكي كه نيمي از كره زمين را طي مي كند ديده مي شود. سايه كامل ماه سفر خود را از برزيل آغاز و پس از عبور از اقيانوس اطلس پا به قاره آفريقا گذاشته و پس از گذر از مديترانه با عبور از تركيه و قسمتي از روسيه سرانجام در مغولستان به مقصد مي رسد. با بررسي نقشه هاي كسوف، مي توان انتظار حداكثر 4:07 گرفت را در كشور ليبي داشت و در تركيه بين 3:31 تا 3:46 متغير خواهد بود.

به دليل موقعيت مناسب كشور تركيه نسبت به ايران، گروههاي بيشماري از ايران براي رصد اين خورشيد گرفتگي به تركيه سفر مي كنند.

 چرا رصد اين كسوف براي ما ايرانيان مهم است؟ همان طور كه مي دانيد در 20 مرداد 1378 كسوف كلي در ايران روي داد و بسياري از علاقه مندان از رصد آن لذت بردند. بررسي جداول حاكي از آن است كه تا 35 سال ديگر كسوفي در ايران ديده نخواهد شد. اين دلايل در كنار دلايل ديگري از جمله آخرين كسوف كامل قرن 20 ميلادي و عبور  مسير گرفت از ميان شهرهاي پر جمعيت دنيا اهميت كسوف را افزايش داده است.

نيمسايه ماه در ساعت 10:00 به وقت جهاني و 14:30 به وقت ايران از غرب ايران وارد ميشود و هر منطقه در ايران بسته به ميزان فاصله از مسير كسوف كلي، شاهد گرفت جزئي از 35 در صد در روستاي گواتر در استان سيستان و بلوچستان تا 90 در صد در روستاي مرزي قوش در استان آذربايجان غربي خواهد بود.

به اميد آنكه در هر جايي كه هستيد شاهد اين پديده باشيد…. سال نو مبارك

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 21:59  توسط ونوس  | 

مقایسه ی سیارات منظومه شمسی

 

شاید تا به حال هیچ وقت سیارات منظومه شمسی را به این صورت با این مقیاس های واقعی در کنار هم ندیده بودید...

کمی غیر قابل باوره... ولی همین طوره...

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 21:7  توسط ونوس  | 

صورت فلکی حوت – ماهی (pisces)

 

pisces constellation    

صورت فلکی حوت با ستاره‌های ریز خود از زمان‌های باستانی در منطقة‌البروج، نماینده‌ی ماهی در آسمان بوده است. یونانی‌ها و رومی‌ها آن را رب‌النوع عشق و شهوت می‌دانستند که با پسرش به نام ارس از چنگال هیولای تیفون  فرار و سپس به نهری جهیده و به ماهی تبدیل شده‌اند و سپس شناکنان با دم‌های به هم گره‌خورده گریختند. در زمان حال خورشید از ۲۳ اسفند تا ۳۰ فروردین در این صورت فلکی جای می‌گیرد. بنابراین در موقعی که خورشید در اول فروردین از خط استوای سماوی از جنوب به شمال حرکت می کند، یعنی اولین روز بهار برای نیمکره شمالی که لحظه اعتدال بهاری را تشکیل می‌دهد، خورشید درون این صورت فلکی جای گرفته است.

آلفای حوت به نام «رشاء» در عربی به معنای گره است، زیرا این ستاره دو ماهی را در این نقطه به هم وصل می کند. قدر آن ۹/۳ و در فاصله ۹۸ سال نوری تا زمین قرار گرفته است.
M74 یک کهکشان زیبای قدر ۹ است که در چند درجه شمال شرقی ستاره اتای حوت قرار گرفته است.

با توجه به اینکه ۱۲ صورت فلکی که مربوط به ۱۲ ماه سال می‌باشند به خلاصه توضیح داده شدند، برای نوشتن توضیحاتی در مورد صورتهای فلکی جدید، خوشحال می شوم شما دوستان نظراتتان را در این زمینه مطرح کنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 11:4  توسط ونوس  | 

دكتر فیروز نادری

 

firouz naderi

دکتر فیروز نادری ، مدیر ارشد برنامه ریزی آزمایشگاه جت پیشران JPL ناسا، یکی از شناخته شده ترین مدیران علمی در جهان برای بازدیدی کوتاه به ایران سفر خواهد کرد.

در سال ۲۰۰۴ ميلادي نشريه ساينس دست به انتخاب ۱۰ رويداد تاثير گذار علمي بشر زد و در راس فهرست اين نشريه معتبر نام کاوشهاي روباتيک سياره سرخ فام مريخ قرار داشت که دو خودروي کوچک کاوشگر موفق به انجام انها شده بودند Spirit  و  Opportunity  که گاهی در ایران از آنها به نام های روح و فرصت نام برده می شد اینک به عنوان نقطه اوجی بر فناوریهای فضایی انسان به شمار می روند اما در پشت این ماموریت ویژه حضور مدیریت برجسته یک شخص نمایان بود.
دکتر فیروز نادری که پیش از آن مدیریت طرح سرمنشا ناسا را بر عهده داشت بعد از یک فصل ناکامی، طرح اکتشافی مریخ را پیشنهاد و مدیریت ان را بر عهده گرفت که ماموریت دوقلوهای مریخ نورد را باید نقطه اوجی برکارنامه او دانست.
او بعد از ۵ سال مدیریت این طرح به سمت مدیریت ارشد برنامه ریزی استراتژیک آزمایشگاه جت پیشران ناسا منصوب شد تا حوزه مدیریتی خود را به تمامی ماموریتهای کاوش بدون سرنشین فضایی در گوشه و کنار منظومه شمسی گسترش دهد.
فیروز نادری بارها از سوی مجامع جهانی به واسطه خدماتش به دانش و فناوری و دیدگاه انسان معاصر مورد تقدیر قرار گرفته است و از جمله می توان به نشان افتخار ناسا و جایزه لیبرال پرایز اشاره کرد. جایزه ای که پیش از او به پاپ بندیکت ۱۶ اهدا شده بود.
وی در طول سالیان اخیر ارتباط مستمری با رسانه های ایرانی و به ویژه ماهنامه نجوم  داشه و سعی کرده است با وجود  مشغولیتهای فراوان خود هموطنانش را در جریان فعالیتهای علمی روز دنیا قرار دهد.
اینک پس از ۲۷ سال، دکتر نادری برای اقامتی کوتاه عازم کشورش خواهد شد و با وجود برنامه های شخصی سفر،  برنامه های عمومی را با هماهنگی ماهنامه نجوم و همکاری مراکز علمی در سرفصل برنامه های سفر خود گنجانده است.
ارایه ۳ سخنرانی عمومی برای علاقمندان در تهران و شیراز ، کنفرانس مطبوعاتی برای پاسخ به پرسشهای رسانه ها که با توجه به کمبود وقت سفر امکان گفتگوی تفضیلی و اختصاصی با آنها فراهم نیست ، حضور در ویژه برنامه آسمان شب در شبکه۴ سیما و بازدید از چند مرکز علمی از جمله رئوس این برنامه ها خواهند بود ضمن اینکه روزی نیز ایشان میهمان دانشگاه صنعتی شریف هستند.
جزییات برنامه های سفر ایشان به ایران که از روز ۴ اسفند ماه اغاز می شود به تدریج از طریق سایت نجوم به اطلاع علاقمندان خواهد رسید و به ویژه زمان بندی برنامه های عمومی وی جهت فراهم شدن امکان حضور علاقمندان در آنها به تدریج اعلام خواهد شد.
در عین حال سایت نجوم در بخش ویژه ای گزارش ها و جزییات برنامه های ایشان را به طور منظم و از پیش از سفر وی منتشر خواهد کرد.

 
+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 9:38  توسط ونوس  | 

آينده عالم

 

universe

در چند دهه گذشته، اختر شناسان توانستند سن عالم را تخمين بزنند. تنها 10 تا 15 ميليارد سال از عمر عالم مي گذرد. با مقياسهاي بشري و حتي زمين شناسي، اين مدت بسيار طولاني به نظر مي رسد، اما در حقيقت عالم ما هنوز نوزاد است! هنوز آن قدر زمان سپري نشده است كه بسياري از جلوه هاي زيباي خود را به نمايش بگذارد. آينده عالم در ابهام است، با تغييراتي كه رخ خواهد داد ممكن است ستاره ها و كهكشانهايي كه عالم كنوني ما را مي سازند، چهره كاملا متفاوتي براي آن پديد آورند، كيهاني با ستاره هاي يخ زده عجيب، سياهچاله هايي كه تبخير مي شوند و تك اتمهايي به بزرگي كهكشانها! اخترشناسان گاهي درباره پيشامدهايي بحث مي كنند كه تا ميلياردها سال ديگر رخ خواهد داد. مثلا از مدل تحول ستاره ها مي دانيم كه خورشيد دست كم تا 1.1 ميليارد سال ديگر، بزم حيات روي كره زمين را بر هم نخواهد زد. خورشيد پس از 7 ميليارد سال نيز تبديل به غول سرخي مي شود كه تا چند صد ميليون سال سوخت هسته اي دارد و در پايان با از دست دادن لايه هاي خارجي اش كوتوله سفيدي از آن بر جا مي ماند كه رفته رفته، كم فروغ مي شود. آيا همه ستاره هاي آسمان روزي خاموش خواهند شد؟ اگر همه ستاره ها از بين روند، چه بلايي برسر عالم خواهد آمد؟ آيا در محيطي بي ستاره مي توان دنبال حيات گشت؟ آيا به راستي پايان مشخصي براي عالم وجود دارد؟ زماني كه پس از آن ديگر هيچ چيز رخ ندهد؟

ادامه دارد...

ترجمه مقاله فرد آدام در سایت:www.livescience.com

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن ۱۳۸۴ساعت 11:17  توسط ونوس  | 

عکاسی از آسمان شب

اینکه عکاس از عکسهایی که میگیره چه منظوری داره و یا اینکه بیننده چه برداشتی از تصاویر داره و اینکه آیا دلیلی وجود داره که این ۲ در یک راستا باشند...

بعضی وقتها اتفاقهایی در زندگی می افتد که دید آدم را نسبت به زندگی عوض می کنه...

هر تصویر میتونه در خودش دنیایی حرف داشته باشه و هر کس متناسب با روحیه و درکش از اون برداشتی داره...

 

امیدوارم لذت ببرید و همچنان با پیامهای امیدتون مشوق ما در این راه باشید...

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۴ساعت 13:11  توسط ونوس  | 

عکاسی از آسمان شب

این هم تصاویر دیگری از آسمان زیبای شب...

شما میتوانید صورت فلکی جبار را در بالای درخت مشاهده کنید...

تصویری که در زیر مشاهده میکنید نیز صورت فلکی جبار است که رد ستاره های زیبای آن چنین تصویری را خلق کرده است...

این عکس در روستایی به نام نویس گرفته شده است...

باز هم مثل همیشه ما را از نظرات خوبتون بهره مند کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۴ساعت 22:28  توسط ونوس  | 

دكتر بهرام مبشر

dr. bahram mobasher

 

دكتر مبشر در سال 1336 در تهران متولد شد.ديپلم رياضي خود را از دبيرستان "البرز"و ليسانس خود را در رشته فيزيك از "مدرسه عالي پارس" دريافت كرد و سپس براي ادامه تحصيلات به انگلستان رفته و تحصيلات فوق ليسانس و دكتراي خود را در رشته" كيهان شناسي مشاهداتي " در دانشگاه "دورهام" انگلستان پشت سر گذاشته است.وي پش از دريافت مدرك فوق ليسانس مهندسي "اپتوالكترونيك" و مهندسي " ماكروويو" از دانشگاه لندن در اين دانشگاه (كالج سلطنتي) به تدريس و تحصيل اشتغال داشته و از چند سال قبل در انستيتو تلسكوپ فضايي هابل در ناسا فعاليت دارد.

دكتر مبشر در حال حاضر نماينده سازمان فضايي اروپا (ESA) در موسسه علوم تلسكوپ فضايي هابل ، از دانشمندان مسئول آشكار ساز "NIKMOUSE" تلسكوپ فضايي هابل، عضو هيئت علمي موسسه علوم تلسكوپ فضايي هابل ، عضو تيم ميراث هابل و نيز از دانشمنداني است كه در پروژه ي "GOODS" نقش داشته و عهده دار مسئوليت اصلي پروژهاي موسوم به "كاسموس" است.

او ضعف و علت اصلي عقب ماندگي علوم در ايران را عدم مديريت علمي در كشورمان مي داند و ميگويد:"مشكل اصلي ما بي سوادي باسواد هاي ماست. در ايران افرادي كه خود را با سواد مي دانند در حقيقت بيسواد هستند  و مديران مديريت علمي را نمي شناسند."

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۴ساعت 12:25  توسط ونوس  | 

صورت فلكي جدي-بزغاله-capricornus

بر حسب اتفاق توضيح صورت فلكي جدي با ماهي كه اين صورت فلكي مربوط به آن است مقارن شد...

 capricornus constellation          

صورت فلكي جدي-بزغاله-capricornus

صورت فلكي كم نور جدي در منطقة البروج، شايد اولين صورت فلكي است كه از دوران ما قبل تاريخ شناخته شده است. تصوير بز يا تركيب بز-ماهي در لوحه هاي به جا مانده از 3000 سال قبل بابلي ها كشف گرديده. آثار باستاني به همراه اين صورت فلكي با آمالته نشان مي دهد كه بز به زئوس نوزاد و همچنين پان(خداي شبانان)شير مي داده است. در حدود 2000 سال قبل، خورشيد در حد اعلاي خود در آسمان نيمكره جنوبي يعني انقلاب زمستاني در نيمكره شمالي مي رسيد و اين زماني است كه خورشيد از مقابل اين صورت فلكي عبور مي نمود. به همين لحاظ اين عرض جغرافيايي را به نام "مدار راس الجدي" خوانده اند كه خورشيد در اين محل در نيمكره جنوبي مي تواند عمود تابيده و بالاي سر قرار  گيرد.بهر حال امروز ديگر چنين نيست و خورشيد در انقلاب زمستاني در جدي قرار ندارد بلكه مكان آن به لحاظ چرخش محور زمين در اثر "حركت تقديمي" جا به جا شده است.

اين صورت فلكي ستاره قابل توجهي ندارد و درخشنده ترين آنها از قدر 3 است. ستارگان آلفا و بتاي جدي دوگانه به نظر مي رسند در صورتي كه اين طور نيست و اين دو ستاره به سرعت در حال دور شدن از هم هستند.

M30 يك خوشه ستاره اي متراكم از قدر 7 است كه در حدود 4 درجه اي جنوب، جنوب شرقي زتاي جدي قرار دارد.

زمان رسيدن روي نصف النهار: 29 شهريور           مساحت:414 درجه مربع

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی ۱۳۸۴ساعت 11:10  توسط ونوس  | 

عکاسی از آسمان

این بخش جدید که تحت همین عنوان قرار است در وب لاگ گنجانده شود شامل عکسهایی است که در برنامه های مختلف رصدی توسط اینجانب گرفته شده است...خوشحال می شوم از نظرات ارزشمند شما دوستان مطلع شوم.

عکسی که در زیر مشاهده می کنید مربوط به کسوف جزیی مهر امسال است که در حیاط دانشکده پزشکی گرفته شده است.

eclipse

این عکسی که در پایین اضافه کردم به وسیله فیلتر مایلار گرفته شده است .

eclipse

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۸۴ساعت 18:59  توسط ونوس  | 

سفری برای کسوف فروردین ماه

 

 

eclipse

 

روز 9 فروردین 1385 بخش هایی از کره زمین زیر سایه ماه قرار می گیرد. خانه نجوم مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی _ نجومی ، برای علاقمندان این پدیده برنامه ای به شرح زیر تدارک دیده است.

 

ویژه    اساتید     مدرسین       دانش جویان     و دانش آموزان

 

الف _ حرکت از مقابل خانه نجوم جمعه4 /1/1385

 

ب _ عبور از مرز جمهوری اسلامی ایران و ورود به کشور ترکیه شنبه  5 / 1 / 1385

 

ج _ ورود به شهر توریستی و تاریخی استانبول  یکشنبه 6 / 1 / 1385

 

د _ دوشب اقامت در هتل 4 ستاره  . . . . . . . و دیدار از مراکز دیدنی شهر

 

ه _ حرکت از استانبول و ورود به  شهر تاریخی قونیه سه شنبه 8 / 1 / 1385

 

و _ دو شب اقامت در هتل 4 ستاره و زیارت مزار مولوی و شعرای شهیر ایران زمین

 

ز _ رصد واقعه کم نظیر کسوف از مرکز نوار گرفت چهار شنبه 9 / 1 / 1385

 

ح _ ترک شهر قونیه به مقصد جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه 10 / 1 / 1385

 

ط _ عبور از مرز و ورود به ایران جمعه 11 / 1 / 1385

 

ی _ ورود به شهر قم و خاتمه سفر شنبه 12 / 1 / 1385

 

نحوه در یافت اقساط :  ۷۱۵۰۰ تومان نقد و شش چک فقره ۴۳۰۰۰ تومان

 

دریافت نقدی : ۰۰۰ ۲۹۰ تومان

 

مبالغ فوق شامل

 

هزینه رفت و برگشت  ترانسفر شهری  صبحانه و ناهار

 

 و هتل ۴ ستاره بین المللی

 

علاقه مندان می توانند از طریق همین وبلاگ نام نویسی کنند تا نحوه پرداخت و هر موضوعی که مورد سوال دوستان می باشد پاسخ داده شود.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی ۱۳۸۴ساعت 17:42  توسط ونوس  | 

صورت فلکی قوس- كماندار-نيم اسب(SAGITTARIUS)

 

sagittarius constellation

این صورت فلکی بزرگ منطقه البروج، شاید یکی از ابتدایی‌ترین خداوندان جنگ با تیر و کمان، در آغاز اساطیر سومری‌ها و سپس به عنوان کماندار یونانی‌ها و در نهایت موجود نیمی انسان و نیمی بز معرفی شده است. مشاهده شکل نیم انسان نیم اسب کار ساده‌ای نیست ولی از آنجایی که در نجوم جدید آن را «قوری چای» نامیده‌اند، لذا پیدا کردنش آسانتر شده است. قوس در مرکز کهکشان ما قرار گرفته و راه شیری در این بخش درخشنده‌ترین حالت را دارد.

اپسیلون قوس به نام کمان جنوبی در فاصله ۸۵ سال نوری و با قدر ۹/۱ درخشانترین  ستاره صورت فلکی قوس محسوب میشود.

در صورت فلکی قوس تعداد زیادی اجرام آسمان از جمله ۱۵ جرم مسیه، و روشن‌ترین ابر آسمانی واقع در کهکشان راه شیری، در این محل استقرار یافته است. M22 یک خوشه کروی قدر ۵، M23 یک خوشه باز بزرگ دارای ۱۲۰ ستاره از قدر ۷ است. M8 یا سحابی مرداب، ابر وسیع زیبایی است که ستارگان جوانی را در فاصله ۱۵۰۰۰ سال نوری از زمین در بر گرفته و دارای قدر کلی ۶ است. M20 سحابی ۳ شاخه‌ای است که تعدادی ستاره‌های خیلی داغ و جوان را در درون گاز و غبار خود جای داده است. M17 سحابی امگا به فاصله ۱۰۰۰۰ سال نوری از زمین دارای قدر ۷ است.

+ نوشته شده در  شنبه دهم دی ۱۳۸۴ساعت 16:15  توسط ونوس  | 

دانشمندان در انتظار بازگشت کاوشگر تاريخ منظومه شمسی

آژانس فضايی آمريکا، ناسا، می گويد مطمئن است می تواند کپسول حاوی نمونه های جمع آوری شده از يک جرم دنباله دار (کامت) را ماه آينده به سلامت به زمين بنشاند.
تصوير ساختگی از بازيابی استارداست، ناسا

ماموريت موسوم به "استارداست" (Stardust) تقريبا دو سال قبل مواد غبارآلود دنباله دار "وايلد-2" را به دام انداخت و محموله ارزشمند خود را قرار است روز 15 ژانويه به زمين بازگرداند.کپسول حاوی نمونه ها با سرعتی که تاکنون برای اشيای مصنوع بشر سابقه نداشته وارد جو زمين خواهد شد و سپس برای فرودی نرم در صحرای يوتا تلاش خواهد کرد.دانشمندان و مهندسان ناسا معتقدند که سيستم چتر فرود قادر به انجام فرودی موفق خواهد بود.با اين حال آنها مشکلاتی که گريبانگير يک کاوشگر نمونه بردار ديگر به نام "جنسيس"(Genesis) شد را از ياد نخواهند برد. چترهای آن کاوشگر سال گذشته هنگام فرود باز نشد و به زمين سقوط کرد.

اعضای تيم "استارداست" روز چهارشنبه به خبرنگاران گفتند مطمئن هستند که آن حادثه تکرار نخواهد شد، با اين حال خود را برای مقابله با هرگونه وضعيت اضطراری آماده کرده اند.اد هرست، مدير سيستم های استارداست، گفت: "ما از جنسيس درس های لازم را آموخته ايم و فرآيند نفس گير و وسيعی را برای بررسی بازگشت کپسول استارداست طی کرده ايم."

"هميشه اين خطر جزئی وجود دارد که يک جای کار هنگام بازگشت ايراد پيدا کند، اما به عقيده ما احتمال آن در حال حاضر خيلی کم است."

تام داکسبری، مدير پروژه استارداست، افزود: "کپسول بازگشت خيلی کوچک اما بسيار سخت و مقاوم است. در صورت باز نشدن چتر يا فرودی دشوار، مطمئن هستيم می توانيم اين ماموريت را با موفقيت تکميل کنيم."

منبع: WWW.BBCPERSIAN.COM

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم دی ۱۳۸۴ساعت 13:10  توسط ونوس  | 

تلسکوپ

 

هنگام خرید تلسکوپ ویژگی‌های زیر را باید مدنظر قرار داد:

مشخصات فنی تلسکوپ:

اگر تلسکوپ آینه‌ای باشد:

۱)نوع طراحی اپتیکی

۲)قطر آیینه

۳)فاصله‌ی کانونی

۴)نسبت کانونی

۵)توان تفکیک

۶)حداکثر قدر قابل رویت

۷)حداکثر بزرگنمایی

۸)دوربین منظریاب

۹)نوع مقر

۱۰)سه پایه

۱۱)چشمی‌ها

۱۲)مبدل عکاسی

۱۳)لوازم جانبی

۱۴)وزن کل

۱۵)ابعاد لوله

۱۶)جنس آینه‌ی اصلی و ثانویه

۱۷)سرعت موتور

 

چند مارک معروف و معتبر برای تلسکوپ:
MEADE – CELESTRON – VIXEN – SKY WATCHER – ORION

 

لازم به ذکر است که صاایران هم در حال حاضر تلسکوپ‌های خوب و با قیمت‌های بسیار مناسبی تولید می‌کند.

امیدوارم که این مطالب براتون قابل استفاده باشد. در صورت وجود هر گونه سوال یا اشکال آماده پاسخ‌گویی هستیم...

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۴ساعت 12:31  توسط ونوس  | 

همایشی با عنوان طوفان مغناطیسی

 

sun

به اطلاع می رسانیم که در روز یکشنبه ۲۷ اذر ماه همایشی با عنوان بررسی اثرات طوفانهای مغناطیسی خورشید بر روی سطح زمین در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می گردد.مطالب دیگری هم در این همایش مطرح می شود از قبیل :

بررسی یکی از صورتهای فلکی

توضیحاتی در مورد ساخت اسطرلاب

معرفی وبلاگ و هسته نجوم و مطالب جالب دیگر...

این برنامه از ساعت ۱۳ الی ۱۵ در تالار غدیر دانشگاه و با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان علاقه مند برگزار میشود.

حضور شما گرما بخش این محفل صمیمی می باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۴ساعت 12:46  توسط ونوس  | 

صورت فلكي عقرب (كژدم – SCORPION):

صورت فلكي عقرب         

 

این صورت فلکی کوچک منطقة البروج، چهره عقربی را تصویر می کند که  با نیش خود ، جبار ، این صورت فلکی فصل زمستان را کشته است. این 2 صورت فلکی در 2 سمت مقابل هم در آسمان قرار گرفته اند: زمانی که عقرب طلوع می کند ، جبار غروب می نماید. صورت فلکی عقرب در امتداد کهکشان راه شیری در کنار قوس واقع شده است، بنابراین از لحاظ اجرام آسمانی غنی می باشد.

آلفای عقرب همان ستاره قلب العقرب بوده (ANTARES) که معنای انگلیسی آن "رقیب مریخ" است. علت این رقابت ، سرخ رنگی این ستاره در مقیاس با رنگ سیاره مریخ سرخ روست. این ستاره یک ابر غول بوده و حدود 600 برابر خورشید و قدر 1 می درخشد. قلب العقرب دارای یک همدم آبی رنگ از قدر 5 می باشد و فاصله آن 600 سال نوری است.این صورت فلکی ، در عرضهای شمالی کمی بالاتر از سطح افق ظاهر می شود و نور ستارگان آن بعلت پیمودن مسیر بیشتری در جو زمین همواره چشمک می زنند.

عقرب شامل بیش از 2جین خوشه ستارهای با قدر 7 و 8 استکه در 2 طرف دم عقرب قرار گرفته اند.   M7قدر سوم و M6 خوشه پروانه جسمی عالی است با هر وسیله رصدی با قدر چهارم ، هر دو از خوشه های باز درخشان هستند ، در حالی که M4  یک خوشه کروی قدر ششم است و در تلسکوپ بسیار زیباست. M80  که یک خوشه کروی با قدر ظاهری 7.5 است نیز در این صورت فلکی قرار دارد.

زمان رسیدن به نصف النهار: 29 تیر                   

مساحت: 497 درجه مربع

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۴ساعت 11:43  توسط ونوس  | 

رقص در حلقه هاي كيوان:

saturn planet

تعطيلات اين تابستان به پژوهشگران ناسا ذر آزمايشگاه نيروي محرك موشكي (JPL) در دانشگاه كلتك (CALTECH) در لس آنجلس بسيار خوش گذشت. آنها داده هايي را تحليل مي كردند كه از آخرين مطالعات فضاپيماي بدون سرنشين كاسيني روي حلقه هاي كيوان بدست آمده بود. عكسها و داده هاي كاسينس از يكي از حلقه هاي كيوان (F) نشان مي داد كه ذرات تشكيل دهنده اين حلقه ها سرعت بسيار كمتري نسبت به آنچه كه قبلا تصور مي شد دارند و ساختارشان مانند دانه هاي برف است. عكسها نشان مي داد شفافيت يكي از قسمت هاي حلقه (D) در طول زمان تغيير مي كند و در حقيقت خواص تناوبي از حود نشان مي دهد. عكسهاي بعدي نشان داد كه اين قسمت حلقه در يك دامنه 200 كيلومتري به جلو و عقب نوسان مي كند . دوره هاي تناوب اين حركت بسيار كند است. يكي ديگر از يافته ها در عكسها از حلقه(G) بدست آمد. در اين حلقه كه فاصله آن تا مركز كيوان 170 هزار كيلومتر است، تغيير روشنايي بعضي از قسمت ها نشان اين بودند كه اين حلقه خود چند بازو شبيه بازوهاي كهكشاني دارد. وجود اين بازوها نشان اقماري كشف نشده است كه جاذبه شان ساختار حلقه ها را به هم     مي ريزد. اما جالبترين نكته در حلقه F است. اين حلقه يك هسته مركزي دارد و بقيه قسمتهاي حلقه روي استوانه اي دور آن قرار دارند.اين شكل زيبا در اثر تغييرات چگالي و امواج ضربه اي به وجود آمده است كه عامل آنها جاذبه قمرهاي كيوان بوده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آذر ۱۳۸۴ساعت 16:59  توسط ونوس  | 

صورت فلكي ميزان (ترازو-LIBRA):

libra constellation

ستارگان اين بخش از آسمان در امتداد دايرةالبروج ، در ابتدا و در اصل چنگالهاي صورت فلكي مجاور يعني عقرب را نشان ميدهند. اسامي ستارگان درخشان ترميزان ، گوياي اين وابستگي در گذشته است. احتمالا از زمان امپراتوري روم ، صورت فلكي ميزان حالت مجزا به خود گرفته است . در آن ايام خورشيد در موقع اعتدال پاييزي (حدود اول مهر) يعني زماني كه طول روز و شب يكسان مي شود، وارد ميزان مي گرديد.

ستاره آلفا صورت فلكي ميزان به نام" كفه جنوبي" است. اين ستاره به نظر ميرسد كه دوتايي است ، اما احتمال مي رود كه يك جقتي اپتيكي با فاصله بسيار زياد باشد كه به هم ارتباط ندارند و فقط به علت قرار گرفتن آنها در راستاي ديد ما از زمين ، چنين حالتي را نشان ميدهند. ستاره درخشانتر آلفا2 ستاره اي با قدر 2.8 و فاصله حدود 65 سال نوري است. ستاره بتا به نام" كفه شمالي " با قدر 2.6 و فاصله 100 سال نوري است.

زمان رسيدن به نصف النهار:30 خرداد                            مساحت: 538 درجه مربع

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر ۱۳۸۴ساعت 7:8  توسط ونوس  |