نجوم

هسته نجوم دانشگاه آزاد واحد قم

صورت فلکی ماهی

به نام خدا

صورت فلکی حوت (PSC) ماهی PISCES

پهنه (مساحت): 889 درجه ی مربع

صورت فلکی حوت با ستاره های ریز آن از زمان های باستانی در منطقه البروج نماینده ی ماهی در آسمان بوده است.

یونانی ها و رومی ها آن را رب النوع عشق و شهوت می دانستند که با پسرش به نام اِرُس از چنگال هیولای تیفون فرار و به نهری جهیده و به ماهی تبدیل شده اند و سپس شناکنان با دم های به هم گره خورده ی خود گریختند. هم اینک خورشید از 23 اسفند ماه تا 30 فروردین ماه در این صورت فلکی جای می گیرد. بنابراین هنگامی که خورشید در نخستین روز فروردین ماه از خط استوای سماوی از جنوب به شمال حرکت می کند، یعنی نخستین روز بهار برای نیمکره ی شمالی که لحظه ی اعتدال بهاری را تشکیل می دهد، خورشید درون این صورت فلکی جای گرفته است.

ستاره ها:

آلفا – حوت با نام رشاء، در عربی به معنای "گره" است، زیرا این ستاره دو ماهی را در این نقطه به هم وصل می نماید. طیف آن A2V، قدرش 3.9 و در فاصله ی 98 سال نوری از زمین جای گرفته است.

اجرامی در ژرفای آسمان:

M74 یک کهکشان زیبای قدر نهم است که در چند درجه ای شمال شرقی ستاره ی اتا-حوت، در بخش شرقی این صورت فلکی جای گرفته است.

 

Jupiter

 

+ نوشته شده در  جمعه یکم دی ۱۳۸۵ساعت 19:59  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلکی شکارچی

به نام خدا

صورت فلکی شکارچی (جبار) Orion

پهنه (مساحت): 594 درجه ی مربع

این صورت فلکی شاید شناخته شده ترین صورت فلکی در آسمان باشد. هیچ یک از صورت های فلکی دیگر تا این اندازه به نامش شباهت ندارد. شکارچی دربردارنده ی ستارگان درخشان فراوانی است. ستاره های صورت فلکی شکارچی همانند یک شکارچی لافزن دارد که از هزاران سال پیش در سراسر جهان شناخته شده است.

ستاره ها:

ستاره ی آلفای شکارچی با نام ابط الجوزا (از نام عربی «خانه ی دو پیکر» با اشاره به صورت فلکی جوزا گرفته شده است) فاصله ی 310 سال نوری از ماست که شانه ی شکارچی را نشان می دهد. طیف ان از گونه ی M2Iab و قطرش ار مدار مریخ به دور خورشید بزرگ تر است. این ستاره با قدر ۰.۵ و روشنی بسیار و رنگ قرمزش، به ما اجازه می دهد تا آن را به خوبی و با چشم غیر مسلح ببینیم. ستاره ی بتا یا رجل جبار (قدم جبار) یک ابرغول آبی - سفید درخشان با طیف B8Ia به فاصله ی ۹۱۰ سال نوری، یکی از درخشان ترین ستارگان آسمان با قدر ۰.۱ است. تتا-یک Trapezium (ذوزنقه) یک ستاره ی چهارتایی در یک خوشه ی بسیار جوان واقع در مرکز سحابی شکارچی است.

اجرامی در ژرفای آسمان

M42 به عنوان سحابی شکارچی و همدم آن M43 هر دو به فاصله ی 1500  سال نوری از ما در زیر کمربند در جایگاه شمشیر شکارچی جای دارند. ابرهای سبز رنگ سحابی شکارچی و ستاره ی تتا – یک آن با دوربین های دوچشمی هم دیده می شوند ولی از درون تلسکوپ های کوچک بسیار دیدنی ترند.

 

Jupiter

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 0:39  توسط هسته نجوم  | 

کماندار-قوس:saggitarius

کماندار-قوس:saggitarius

نام دیگر:رامی

موقعیت:نیمه جنوبی کره آسمان . قابل رویت از هر دو نیمکره زمین.

اجرام درخشان آن:اپسیلون-قوس(نعام وارد جنوبی) در قسمت جنوبی کمان قرار دارد.

این نهمین صورت فلکی بزرگ منطقه البروج می باشد.خورشید در اواخر دسامبر و در ورود به ژانویه از میان این صورت فلکی عبور می کند،بنابراین بهترین حالت مشاهده آن در شبهای تابستان است.

قوس

در صورت فلکی قوس تعداد زیادی اجرام آسمانی از جمله 15 جرم مسیه،و روشن ترین ابر اسمانی واقع در کهکشان راه شیری در این محل اسقرار یافته است.M22 یک خوشه کروی قدر 5،M23 یک خوشه باز بزرگ دارای 120 ستاره از قدر 7 است.M8 یا سحابی مرداب،ابر وسیع زیبایی است که ستارگان جوانی را در فاصله 15000 سال نوری از زمین،را در بر گرفته است و دارای قدر کلی 6 است.M20 سحابی سه شاخه ای است که تعدادی ستاره های خیلی داغ و جوان را در درون گاز و غبار خود جای داده است.M17 سحابی امگا به فاصله 10000 سال نوری از زمین دارای قدر 7 است.

هر گاه به راه شیری نگاه کنید، هزاران ستاره در آن می بینید.بعضی از این ستارگان از سایر آن ها متمایز هستند. و قرن ها مردم بر این تصور بودند که آن ستاره ها طرح ها یا حتی تصویر هایی را در آسمان تشکیل می دهند. این طرح ها یا تصویر ها صورت فلکی نامیده می شوند.بسیاری از صورت های فلکی به نام اشیا –حیوان است و خدایان افسانه ای قدیم نامیده می شوند.به سبب کج بودن محور زمین از تمام نقاط زمین تمامی صورت های فلکی قابل رویت نیستند.همچنین ستارگانی که یک صورت فلکی را می سازند در واقع نزدیک یکدیگر نیستند.ستارگان از محلی که ما به آن ها نگاه می کنیم نزدیک به هم به نظر می رسند.بنابراین صورت های فلکی در مورد رابطه ی فیزیکی یک ستاره یا ستاره ای دیگر مطلب زیادی در اختیار ما نمی گذارند.ولی آن ها وسیله ای برای آزمایش تخیلات ما هستند و به ما کمک می کنند تا ستاره ها و سیاره ها و دیگر اجرام آسمانی را پیدا کنیم،آنها نقشه راه شیری ما هستند.

قبلا در مورد قوس مطلب داده بودیم،اما این مطلب را از اینجا ترجمه کردم و به نظر خودم خیلی کامل است.

امشب هلال شامگاهی رجب را از دست ندهید.اطلاعات دقیق مربوط به رویت آن را از اینجا ببینید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۵ساعت 15:6  توسط اورانوس  | 

آندرومدا- زن در زنجير – andromeda

 

Go to fullsize image

 

شاهزاده آندرومدا، دختر قيفاووس و ذات الكرسي، با زنجير به صخره اي بسته شده و او را به حال خود رها نموده اند تا نهنگ دريايي او را ببلعد. او به وسيله ي برساوش، قاتل جادوگر افريته ي يوناني، رهايي مي يابد.

آلفاي آندرومدا به نام راس المسلسله مي باشد و يك چهار گوشه از چهار گوش بزرگ اسب بالدار را تشكيل مي دهد.

اين ستاره با قدر 2.1 و فاصلهاش 100 سال نوري است.

كهكشان معروف آندرومدا به فاصله 2.5 ميليون سال نوري به عنوان دورترين جرم آسماني كه با چشم غير مسلح ديده مي شود، محسوب مي گردد. اين يك كهكشان مارپيچ است و از اعضاي بزرگ "گروه محلي" يعني خوشه ي كوچكي كه كهكشان راه شيري هم به آن تعلق دارد، منظور مي شود. دو كهكشان هم جوار آن يعني NGC221 – M32 كه يك كهكشان كوتوله از قدر نهم در جنب M31 و همچنين NGC205 – M110 به عنوان يك كهكشان كوتوله بيضوي مسطح، كمي دورتر قرار گرفته است. براي ديدار آنها به تلسكوپ نيازمنديم.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 21:28  توسط ونوس  | 

صورت فلکی حوت – ماهی (pisces)

 

pisces constellation    

صورت فلکی حوت با ستاره‌های ریز خود از زمان‌های باستانی در منطقة‌البروج، نماینده‌ی ماهی در آسمان بوده است. یونانی‌ها و رومی‌ها آن را رب‌النوع عشق و شهوت می‌دانستند که با پسرش به نام ارس از چنگال هیولای تیفون  فرار و سپس به نهری جهیده و به ماهی تبدیل شده‌اند و سپس شناکنان با دم‌های به هم گره‌خورده گریختند. در زمان حال خورشید از ۲۳ اسفند تا ۳۰ فروردین در این صورت فلکی جای می‌گیرد. بنابراین در موقعی که خورشید در اول فروردین از خط استوای سماوی از جنوب به شمال حرکت می کند، یعنی اولین روز بهار برای نیمکره شمالی که لحظه اعتدال بهاری را تشکیل می‌دهد، خورشید درون این صورت فلکی جای گرفته است.

آلفای حوت به نام «رشاء» در عربی به معنای گره است، زیرا این ستاره دو ماهی را در این نقطه به هم وصل می کند. قدر آن ۹/۳ و در فاصله ۹۸ سال نوری تا زمین قرار گرفته است.
M74 یک کهکشان زیبای قدر ۹ است که در چند درجه شمال شرقی ستاره اتای حوت قرار گرفته است.

با توجه به اینکه ۱۲ صورت فلکی که مربوط به ۱۲ ماه سال می‌باشند به خلاصه توضیح داده شدند، برای نوشتن توضیحاتی در مورد صورتهای فلکی جدید، خوشحال می شوم شما دوستان نظراتتان را در این زمینه مطرح کنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 11:4  توسط ونوس  | 

صورت فلكي دلو:

aquarius constellation       

با عرض سلام خدمت دوستان و عرض پوزش به خاطر غیبت این چند روز...

يكي از صورتهاي فلكي دايرةالبروج دلو مي باشد كه شكلي است باستاني در آسمان و تحت نامهاي گوناگون در آسمان شناخته مي شود. اين صورت فلكي نمايشگر مردي است كه از كوزه اي آب مي ريزد. در بسياري از اسطوره ها و افسانه ها، اين چهره گوياي سيل و طوفاني جهاني، پيش از داستان سيل كتاب مقدس بوده است.

ستاره آلفاي اين صورت فلكي به نام سعد الملك ناميده شده و دقيقا بر روي استواي سماوي قرار مي گيرد. اين ستاره قدر 3 ، درخشانترين كوكب از اين صورت فلكي كم فروغ است و 680 سال نوري از ما قرار دارد.

يك خوشه ستاره اي قابل توجه به نام M2 با قدر 7 در چند درجه اي شمال ستاره بتا، در اين صورت فلكي وجود دارد. در همان نزديكي 2 سحابي سياره اي مستقراند. سحابي بزرگتر به شماره NGC7293 كه به نام سحابي"حلزوني" معروف است در جنوب غرب ستاره "ساق" (دلتاي دلو) قرار دارد. سحابي NGC7009 از قدر 8 كه به لحاظ ظاهرش به سحابي "زحل" معروف شده، در جنوب شرقي ستاره "سعد بالع" (اپسيلون دلو) قرار گرفته است.

تصویری از NGC7293

THE HELIX NEBULA

ونوس

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۴ساعت 11:18  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلكي جدي-بزغاله-capricornus

بر حسب اتفاق توضيح صورت فلكي جدي با ماهي كه اين صورت فلكي مربوط به آن است مقارن شد...

 capricornus constellation          

صورت فلكي جدي-بزغاله-capricornus

صورت فلكي كم نور جدي در منطقة البروج، شايد اولين صورت فلكي است كه از دوران ما قبل تاريخ شناخته شده است. تصوير بز يا تركيب بز-ماهي در لوحه هاي به جا مانده از 3000 سال قبل بابلي ها كشف گرديده. آثار باستاني به همراه اين صورت فلكي با آمالته نشان مي دهد كه بز به زئوس نوزاد و همچنين پان(خداي شبانان)شير مي داده است. در حدود 2000 سال قبل، خورشيد در حد اعلاي خود در آسمان نيمكره جنوبي يعني انقلاب زمستاني در نيمكره شمالي مي رسيد و اين زماني است كه خورشيد از مقابل اين صورت فلكي عبور مي نمود. به همين لحاظ اين عرض جغرافيايي را به نام "مدار راس الجدي" خوانده اند كه خورشيد در اين محل در نيمكره جنوبي مي تواند عمود تابيده و بالاي سر قرار  گيرد.بهر حال امروز ديگر چنين نيست و خورشيد در انقلاب زمستاني در جدي قرار ندارد بلكه مكان آن به لحاظ چرخش محور زمين در اثر "حركت تقديمي" جا به جا شده است.

اين صورت فلكي ستاره قابل توجهي ندارد و درخشنده ترين آنها از قدر 3 است. ستارگان آلفا و بتاي جدي دوگانه به نظر مي رسند در صورتي كه اين طور نيست و اين دو ستاره به سرعت در حال دور شدن از هم هستند.

M30 يك خوشه ستاره اي متراكم از قدر 7 است كه در حدود 4 درجه اي جنوب، جنوب شرقي زتاي جدي قرار دارد.

زمان رسيدن روي نصف النهار: 29 شهريور           مساحت:414 درجه مربع

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی ۱۳۸۴ساعت 11:10  توسط ونوس  | 

صورت فلکی قوس- كماندار-نيم اسب(SAGITTARIUS)

 

sagittarius constellation

این صورت فلکی بزرگ منطقه البروج، شاید یکی از ابتدایی‌ترین خداوندان جنگ با تیر و کمان، در آغاز اساطیر سومری‌ها و سپس به عنوان کماندار یونانی‌ها و در نهایت موجود نیمی انسان و نیمی بز معرفی شده است. مشاهده شکل نیم انسان نیم اسب کار ساده‌ای نیست ولی از آنجایی که در نجوم جدید آن را «قوری چای» نامیده‌اند، لذا پیدا کردنش آسانتر شده است. قوس در مرکز کهکشان ما قرار گرفته و راه شیری در این بخش درخشنده‌ترین حالت را دارد.

اپسیلون قوس به نام کمان جنوبی در فاصله ۸۵ سال نوری و با قدر ۹/۱ درخشانترین  ستاره صورت فلکی قوس محسوب میشود.

در صورت فلکی قوس تعداد زیادی اجرام آسمان از جمله ۱۵ جرم مسیه، و روشن‌ترین ابر آسمانی واقع در کهکشان راه شیری، در این محل استقرار یافته است. M22 یک خوشه کروی قدر ۵، M23 یک خوشه باز بزرگ دارای ۱۲۰ ستاره از قدر ۷ است. M8 یا سحابی مرداب، ابر وسیع زیبایی است که ستارگان جوانی را در فاصله ۱۵۰۰۰ سال نوری از زمین در بر گرفته و دارای قدر کلی ۶ است. M20 سحابی ۳ شاخه‌ای است که تعدادی ستاره‌های خیلی داغ و جوان را در درون گاز و غبار خود جای داده است. M17 سحابی امگا به فاصله ۱۰۰۰۰ سال نوری از زمین دارای قدر ۷ است.

+ نوشته شده در  شنبه دهم دی ۱۳۸۴ساعت 16:15  توسط ونوس  | 

صورت فلكي عقرب (كژدم – SCORPION):

صورت فلكي عقرب         

 

این صورت فلکی کوچک منطقة البروج، چهره عقربی را تصویر می کند که  با نیش خود ، جبار ، این صورت فلکی فصل زمستان را کشته است. این 2 صورت فلکی در 2 سمت مقابل هم در آسمان قرار گرفته اند: زمانی که عقرب طلوع می کند ، جبار غروب می نماید. صورت فلکی عقرب در امتداد کهکشان راه شیری در کنار قوس واقع شده است، بنابراین از لحاظ اجرام آسمانی غنی می باشد.

آلفای عقرب همان ستاره قلب العقرب بوده (ANTARES) که معنای انگلیسی آن "رقیب مریخ" است. علت این رقابت ، سرخ رنگی این ستاره در مقیاس با رنگ سیاره مریخ سرخ روست. این ستاره یک ابر غول بوده و حدود 600 برابر خورشید و قدر 1 می درخشد. قلب العقرب دارای یک همدم آبی رنگ از قدر 5 می باشد و فاصله آن 600 سال نوری است.این صورت فلکی ، در عرضهای شمالی کمی بالاتر از سطح افق ظاهر می شود و نور ستارگان آن بعلت پیمودن مسیر بیشتری در جو زمین همواره چشمک می زنند.

عقرب شامل بیش از 2جین خوشه ستارهای با قدر 7 و 8 استکه در 2 طرف دم عقرب قرار گرفته اند.   M7قدر سوم و M6 خوشه پروانه جسمی عالی است با هر وسیله رصدی با قدر چهارم ، هر دو از خوشه های باز درخشان هستند ، در حالی که M4  یک خوشه کروی قدر ششم است و در تلسکوپ بسیار زیباست. M80  که یک خوشه کروی با قدر ظاهری 7.5 است نیز در این صورت فلکی قرار دارد.

زمان رسیدن به نصف النهار: 29 تیر                   

مساحت: 497 درجه مربع

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۴ساعت 11:43  توسط ونوس  | 

صورت فلكي ميزان (ترازو-LIBRA):

libra constellation

ستارگان اين بخش از آسمان در امتداد دايرةالبروج ، در ابتدا و در اصل چنگالهاي صورت فلكي مجاور يعني عقرب را نشان ميدهند. اسامي ستارگان درخشان ترميزان ، گوياي اين وابستگي در گذشته است. احتمالا از زمان امپراتوري روم ، صورت فلكي ميزان حالت مجزا به خود گرفته است . در آن ايام خورشيد در موقع اعتدال پاييزي (حدود اول مهر) يعني زماني كه طول روز و شب يكسان مي شود، وارد ميزان مي گرديد.

ستاره آلفا صورت فلكي ميزان به نام" كفه جنوبي" است. اين ستاره به نظر ميرسد كه دوتايي است ، اما احتمال مي رود كه يك جقتي اپتيكي با فاصله بسيار زياد باشد كه به هم ارتباط ندارند و فقط به علت قرار گرفتن آنها در راستاي ديد ما از زمين ، چنين حالتي را نشان ميدهند. ستاره درخشانتر آلفا2 ستاره اي با قدر 2.8 و فاصله حدود 65 سال نوري است. ستاره بتا به نام" كفه شمالي " با قدر 2.6 و فاصله 100 سال نوري است.

زمان رسيدن به نصف النهار:30 خرداد                            مساحت: 538 درجه مربع

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر ۱۳۸۴ساعت 7:8  توسط ونوس  | 

صورت فلكي سنبله-دوشيزه(virgin):

w,vj tg;d skfgi

 

سنبله تنها چهره زنانه در منطقه البروج بوده و یکی از قدیمیترین و مشخصترین صورتهای فلکی آسمان است . ضمن اینکه نام تعد ادی از خدایان اساطیری مونث از جمله ایشتر، ایزیس(رب النوع مصری) دمتر(رب النوع مادر زمین) آتنا (دختر زئوس و متیس) آرتمیس(خواهر آپولون) را در خود دارد.سنبله یک صورت فلکی عظیم و دومین صورت فلکی در آسمان از لحاظ بزرگی است. خورشید در عبور سالانه خود در دایرة البروج ، بیشترین زمان را در این صورت می گذراند . تنها ستاره درخشان سنبله ، سماک اعزل است که به طور مشخص و مجزا می توان آن را تشخیص داد.آلفای سنبله به نام سماک اعزل در لاتین به معنای"خوشه گندم" آمده که در دست دوشیزه است.با قدر 1 و فاصله 220 سال نوری است. در داخل این صورت فلکی خوشه کهکشانی سنبله قرار دارد که خوشه وسطی آن ابر خوشه سنبله است. حوشه سنبله شاید شامل 3000 کهکشان ، در فاصله 50 میلیون سال نوری تا زمین است. درخشان ترین آنها M49  به صورت کهکشان بیضوی با قدر 8 و M104 یک کهکشان مارپیچ با قدر 8 است.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۴ساعت 21:49  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلكي اسد (شير- leo):

صورت فلكي اسد - شير:

ستارگاني كه امروزه به نام اسد خوانده مي شوند در فرهنگهاي باستاني، سومري ، بابلي، ايراني، سوري، يوناني و رومي شناخته شده بودند.

سر صورت فلكي شير و يال آن با هم شكل داس را مي سازند. در ران شير يك مثلث از ستارگان وجود دارند.

ستاره آلفا به نام قلب الاسد كم فروغترين ستاره قدر يكم  و در حد 1.4 است و به فاصله 69 سال نوري از ما قرار دارد. ستاره قلب الاسد مانند نقطه زير علامت سوال بوده و مكان آن خيلي نزديك به دايرةالبروج است. ستاره بتاي اسد به نام دم شير  با قدر 2.1 و فاصله 39 سال نوري است.

در اين صورت فلكي تعداد زيادي كهكشان وجود دارد كه درخشنده ترين آنها از قدر 9 است:M65, M66,NGC3628UM95,M96 از ساكنان صورت فلكي شير بوده و همه مارپيچ هستند.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۴ساعت 8:45  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلكي سرطان(خرچنگ-cancer )

صورت فلكي سرطان-خرچنگ-cancer

با وجودي كه اين صورت فلكي در دايرةالبروج كمتر آشكار است ولي در مجموع يكي از صورتهاي فلكي شناخته شده قديمي مي باشد.در اوايل زمانهاي باستاني خورشيد در انقلاب باستاني يعني زماني كه خورشيد به موقعيت حداكثر ميل شمالي خود ، در عرض جغرافيايي  23.4 درجه در موقع ظهر بالاي سر قرار مي گرفت،در صورت فلكي سرطان بود.اين خط به نام "مدار راس سرطان" نامگذاري شده است.

زتاي اين صورت فلكي يك ستاره چندتايي از قدر 4.7 با فاصله 52 سال نوري از زمين است.با تلسكوپهاي كوچك داراي 2 ستاره زرد-نارنجي با قدرهاي 5 و 7 قابل مشاهده است.

M44 آخور، به صورت خوشهاي باز، كه به نام كندو هم گفته شده مي باشد. فاصله آن 515 سال نوري و قابل تشخيص با چشم غير مسلح است.اين مجموعه شامل 75 ستاره قابل مشاهده بوده كه درخشان ترين آنها داراي قدر 603 و به وسعت 80 دقيقه قوسي است.

رسيدن به نصف النهار:25 اسفند                        مساحت:506 درجه مربع

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم آبان ۱۳۸۴ساعت 11:33  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلكي جوزا(دو پيكر):

 

صورت فلكي جوزا - پيكر -gemini

 

در صورت فلكي جوزا 2 ستاره غالب يعني كاستور و پولوكس وجود دارد كه فرزندان لدا و زئوس و برادران هلن تروا هستند. بخشي از دايرة البروج در آسمان زمستاني متعلق به صورت فلكي آشناي جوزا است.

آلفاي آن به نام كاستور دومين ستاره درخشان جوزا است. با چشم غير مسلح اين كوكب آسماني به صورت منفرد به نظر مي رسد ، اما در واقع اين يك مجموعه شش تايي است. در تلسكوپ به صورت 2 ستاره مجزا با قدرهاي 2 و 3 و يك همدم قدر نهم ديده ميشوند. هر يك از اين 3 ستاره خود به تنهايي يك جفتي هستند.اين مجموعه به فاصله 46 سال نوري از زمين است. ستاره بتاي جوزا درخشان ترين ستاره جوزا محسوب مي شود با قدر 1.1 و فاصله 36 سال نوري است.

NGC2168 يك خوشه باز روشن با قدر 5 و فاصله 2800 سال نوري است. اين خوشه شامل 120 ستاره در وسعتي به قطر 40 دقيقه قوسي است كه در نزديكي لبه غربي جوزا قرار دارد.

زمان رسيدن به نصف النهار: 1 اسفند                  مساحت:514 درجه مربع

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ساعت 9:33  توسط هسته نجوم  | 

صورت فلكي ثور:

 

ثور يكي از صورتهاي فلكي شناخته شده اوليه است كه چهره يك گاو نر را كه نمادي براي قدرت و باروري در اساطير بسياري از تمدن ها است، نشان ميدهد.اين مكان، منزلگاه خوشه هاي ستاره پروين و قلايص در محدوده دايرةالبروج است و به همين لحاظ ثور ،براي علاقه مندان به ستاره شناسي مجموعه بسيار جالب است.

آلفاي ثور يعني "دبران"كه در عربي به مفهوم تعقيب كننده است، چشم گاو را نشان مي دهد و به نظر ميرسد كه متعلق به خوشه قلايص باشد ، اما در حقيقت چنين نيست و ارتباطي با آن ندارد.اين ستاره با قدر 0.9 به فاصله 60 سال نوري با زمين است.ستاره دبران به اندازه كافي روشن است كه بتواند رنگ نارنجي-قرمز خود را به ما نشان دهد.

گروه 200 ستارهاي قلايص در وسعتي به طول 6 درجه و فاصله 140 سال نوري از زمين قرار گرفته و به شكل حرف (v) ، صورت فلكي ثور را ميسازد كه با چشم غير مسلح قابل مشاهده است.خوشه پروين(M45) ، يا هفت خواهران اساطير يوناني ، در واقع يك خوشه باز نسبتا جوان متشكل از صدها ستاره در سطحي كه 2 درجه را ميپوشاند، در فاصله 4.5 سال نوري از ما قرار گرفته است.در يكي از شاخهاي گاو،مشهورترين باقي مانده يك ابرنواختر،معروف به "سحابي خرچنگي" قرار گرفته كه داراي قدر 8 ميباشد.

زمان رسيدن به نصف النهار:25 دي               مساحت:797 درجه مربع

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم مهر ۱۳۸۴ساعت 21:38  توسط هسته نجوم  | 

شناسايي صورتهاي فلكي:

 

اگر يادتون باشه قرار بود بعد از بررسي شكل چند صورت فلكي به شناخت بيشتر آنها بپردازيم.از امروز هر هفته شما رو با يك صورت فلكي آشنا ميكنيم و اگر خواستار اطلاعات بيشتري در اين زمينه بوديد حتما بپرسيد...

 

صورت فلكي حمل:

حمل دومين صورت فلكي از نظر كوچكي در دايرةالبروج است كه فقط داراي 3 ستاره اصلي مي باشد . اين صورت فلكي پيوندي با افسانه و اساطير باستاني دارد . يكي از مدارك تاريخي اين است كه مبناي آغاز بهار موقعي بوده كه خورشيد در اين صورت فلكي استقرار داشته است . البته به غلت پديده حركت تقديمي زمين ، در زمان حال ، خورشيد در لحظه اعتدال بهاري در صورت فلكي مجاور آن يعني حوت است .

ستاره آلفاي اين صورت به نام حمل(بره) است كه در زبان عربي و فرسي اين نام براي كل مجموعه به كار برده مي شود . اين ستاره داراي قدر 2 ، به فاصله 78 سال نوري تا زمين است .

در محدوده اين صورت فلكي هيچگونه جرم قابل توجهي ديده نميشود.

رسيدن به نصف النهار: 19 آذر

مساحت:441 درجه مربع

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۴ساعت 20:37  توسط هسته نجوم  | 

يك صورت فلكي ديگر

ميزان-ترازو

صورت فلكي ميزان-ترازو

ميزان-ترازو

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۸۴ساعت 19:15  توسط هسته نجوم  | 

سرطان-خرچنگ

ابتدا شما را با تصاوير چند صورت فلكي معروف آشنا مي كنيم...منتظر توضيحات تكمبلي اين صورتهاي فلكي باشيد...

صورت فلكي خرچنگ-سرطان

سرطان

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۸۴ساعت 19:9  توسط هسته نجوم  | 

تصویر چند صورت فلکی

جبار-شكارچي

صورت فلكي شكارچي-جبار(orion)

جبار

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۸۴ساعت 18:53  توسط هسته نجوم  | 

آشنایی با تصویر چند صورت فلکی

عقرب

صورت فلكي عقرب(scorpion)

 

 w,vj tg;d yrvf

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۸۴ساعت 18:46  توسط هسته نجوم  |